Chorvatsko plné žraloků. Množí se případy, kdy doplují až ke břehu a vyvolají paniku

Sezóna v Chorvatsku se rozbíhá nečekanou rychlostí. Letos v červnu dorazilo více turistů než kdy dříve. Kromě přelidněných pláží je zde čeká krásné počasí a možná i zážitky, které by si raději ušetřili. V posledních dnech totiž přibývá případů, kdy žraloci připlují až k pobřeží.

Žralok už není žádná vzácnost

Poslední zaznamenaný případ se odehrál na konci května, kdy se žralok objevil až u břehu v obci Pirovac. Takzvaný Pirovacký záliv, vzdálený jen 25 kilometrů od Šibeniku, je velmi oblíbenou turistickou lokalitou, protože skýtá krásné pláže a teplou vodu.

Žraloka zachytil na video kolemjdoucí, který venčil svého labradora. Pes se zvědavě vrhl do vody a žraloka si prohlížel. Podle všeho šlo o žraloka modrého, který mohl mít až dva metry. Tohoto druhu však není třeba se obávat, protože lidem neublíží. Do zátoky zřejmě zabloudil omylem, když hledal potravu, jak uvedl expert na žraloky Alen Soldo.

Žraloka viděli také zaměstnanci firmy, která na místě pronajímá lodě. Podle nich už nejde o žádnou vzácnost a žraloků připlouvá ke břehu stále více.

Tomu odpovídá i případ, který se odehrál pár dní předtím v oblíbeném letovisku Medulin. Také zde na v mělké vodě u pobřeží náhled plaval žralok. Podle všeho šlo o samici, kterou doprovázelo hned pět menších žraloků.

Foto: Shutterstock

Zachovejte klid

Tento žralok s mláďaty byl přitom spatřen opakovaně a zřejmě v zátoce našel své útočiště. Problémem však může být, že Medulin už je plný turistů. Ti pochopitelně při spatření žraloka reagují až panicky. Slabší jedince mohou postihnout i různé příhody, což je nebezpečnější než žralok sám.

Každopádně, pokud vyrážíte do Chorvatska, měli byste se připravit na to, že nějakého toho žraloka klidně můžete potkat. Mějte na paměti, že s největší pravděpodobností vám nic neudělá, a pokud ho potkáte na větší hloubce, pokuste se v klidu odplavat pryč.

Foto: Shutterstock, zdroje: Morski.hr, Dnevnik.hr

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments