Chorvatsko před sezónou napálilo ceny. Běžnou českou rodinu tam doslova oškubou. Tohle si dovolili

Pryč jsou doby, kdy mohlo být Chorvatsko vnímáno jako cenově přívětivá destinace. Už loni si mnozí stěžovali na vysoké ceny prakticky všeho, od ubytování přes jídlo až po další služby, kterých zde využili. Bohužel, letos to bude ještě horší a Češi to pocítí opravdu citelně.

Dovolená za velké peníze

Chorvatsko totiž na začátku tohoto roku vyměnilo dosavadní kuny za euro. A jak se dalo čekat, přineslo to poměrně citelné zdražení, protože prodejci přinejmenším zaokrouhlovali nahoru a v mnoha případech využili příležitosti k ještě většímu zdražení. Marné bylo volání úřadů po tom, aby se umírnili.

Na novou sezónu jsou potom Chorvaté opravdu dobře připraveni. Bylo jim jedno, že už loni si lidé stěžovali na vysoké ceny a nastavili nové ceníky. Jak uvádí Dragan Brnič z jedné chorvatské cestovní kanceláře, ceny ubytování vzrostly v průměru o 15 %. Někde více, jinde o něco méně.

Platí přitom, že ze všeho nejvíce podražily ty lokality, o které je největší zájem. Menší apartmán na Krku už tak v hlavní sezóně neseženete pod 100 euro, tedy přibližně 2400 korun, za noc. Když už něco levnějšího najdete, zjistíte, že to má velká negativa, jako je nízká kvalita nebo velká vzdálenost od moře. Podobně jsou na tom také lokality Hvar, Split, Rovinj, Dubrovnik, Vis nebo Opatija.

Foto: Shutterstock

Ušetřit je složité

Podobným způsobem podražily také ceny v restauracích, které rostou každoročně citelným tempem. Češi už tak mají potíže se tímto způsobem na dovolené stravovat a vrací se tak k vaření vlastních jídel v apartmánu, přičemž si potraviny často vozí z Česka. To se ale zase nelíbí Chorvatům, kteří mají pocit, že jim nedávají vydělat.

Možnosti, jak v Chorvatsku ušetřit, tu nicméně nějaké jsou. Doporučuje se například cestovat mimo tu nejžhavější sezónu, tedy v červnu nebo v září, kdy mohou být ceny o něco nižší. Výhodnou lokalitou je potom letos Crikvenická riviéra, která má velkou kapacitu, a tak může nabídnout příznivější ceny.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
5 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Mamba
Mamba
10 měsíců

Nabídku určuje poptávka. Když tam nikdo za ty prachy nebude jezdit tak jsou Chorvati v ha…u a rychle by si další zdražování ozmysleli , ale najde se mnoho snobů co musí na dovolenou za každou cenu tak ať platí třeba 1000 euro za apartmán za noc. Zrovna Chorvatsko má nic moc moře tak nač tam jezdit.

Petr
Petr
10 měsíců

Já tam byl 12x už tam být nemusím dříve to byla paráda teď to bude bolet

Michal
Michal
10 měsíců

Takže apartmán 100m2 plus obrovská terasa 200m od moře Novi Vinodolski 75€ noc .Tak nevím co tu povídáte za blbosti . V obchodech levněji než v Čr. Nechte těch kravin psaním článku jak je v Chorvatsku draho. Podívejte se kolik stojí noc na Lipně a pak mluvte. Pěkný den.

Martin
9 měsíců
Reply to  Michal

Máte pravdu, nejdražší destinace je ČR. Tady neutratim za dovču ani korunu.

Roman
Roman
10 měsíců

Je to jednoduché nejezdit tam. Nebýt Čechů tak jsou ještě sto let za opicemi.