Okamžitě musí každý Čech vyhodit tuhle konzervu. Prodávala se po kvantech, ale obsahuje něco hrozného. To se provalilo

Všichni by byli jistě rádi, kdyby u potravin prodávaných v českých obchodech, a zejména potom těch velkých, kde by se něco takového dalo předpokládat, byly přinejmenším nezávadné, když už ne tak kvalitní jako třeba na západě. To se však stále nedaří zajistit a kontroly neustále odhalují nemalé prohřešky, které zákazníky silně ohrožují.

Byla to oblíbená potravina

Naštěstí tu máme Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci, která v poslední době zesílila své snahy a snaží se kontrolovat stále větší množství produktů, jež se na denní bázi dostávají do rukou a na stoly českých konzumentů.

Někdy se podaří skutečně zásadní záchyt, jako právě v případě konzervy, která se prodávala v obchodním řetězci Billa. Potraviny pochopitelně musí splňovat nejrůznější limity na látky, které mohou při jejich výrobě vzniknout, případně se do nich přidávají. Ve větším množství totiž mohou být skutečně škodlivé.

Přesně to se stalo v případě této konzervy uzených šprotů od společnosti Nekton. Ta totiž obsahovala pořádnou dávku rakovinotvorných látek, jak SZPI zjistila ve své laboratoři. Z toho důvodu je nutné tuto konzervu okamžitě vyhodit, případně vrátit v prodejně. Ale v žádném případě ji nekonzumovat, to by mohlo špatně dopadnout.

Foto: Shutterstock

Tohle už nám nedělejte

V uzených šprotech totiž byla zjištěna vysoká hladina látky známé jako benzopyren. Ta se produkuje například při smažení nebo grilování jídel, což je také důvod, proč byste takové pokrmy neměli jíst příliš často. Někdy se ale může přihodit, že se vyskytne v opravdu vysokém množství najednou, což je pak obzvlášť nebezpečné. Jako v případě této konzervy.

Výrobci potravin by konečně měli plně pochopit svou zodpovědnost vůči zákazníkům a sami se postarat o to, aby k podobným případům nedocházelo. Nemůžeme totiž spoléhat na kontrolní orgány, že odhalí každý jeden případ. Vždyť na trhu máme desetitisíce různých potravin, které najednou nikdy nelze zkontrolovat.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Pavel
Pavel
1 rok

Konzervy byly dobrý ,akorát po nich pak běhal hodně na WC