Chraňte kosti – potraviny bohaté na vápník

čočka

Nejen starší osoby trpí osteoporózou. Vyskytuje se i u mladších osob, častěji u žen. Nedostatek vápníku ubližuje kostem i chrupu, objevuje se paradontóza nebo křeče v končetinách. Vápník můžete doplnit tabletami, ale mnohem přirozenější je, servírovat jej tělu v potravinách bohatých na vápník. Které to jsou?

Vápník v organizmu

Vápník je prvkem nezbytným pro všechny živé organizmy. Nalezneme jej v kostech, zubech, ale i svalovině, tkáních a krvi. V lidském těle se tento minerál vyskytuje v nejhojnějším počtu. Přispívá k správnému fungování srdce, svalů i nervové soustavy. Hraje důležitou roli ve srážení krve, je nutný pro vývoj kostí a zubů. Nesmí chybět především dětem a dospívajícím. Společně s vápníkem je třeba přijímat i vitamin D, ten pomáhá ukládat vápník v kostech.

Zelenina bohatá na vápník

Pokud si uvaříte kapustu k obědu, získali jste více než čtvrtinu doporučené denní dávky. O něco méně vápníku má brokolice. Tu můžete jíst syrovou nebo vařenou v páře. Obě zeleniny obsahují i množství ostatních vitamínů, hořčík, železo nebo sodík.

Luštěniny jako zdroj vápníku

Kdo má rád luštěniny, sáhne po bílých fazolích. Ty jsou bohaté nejen na vápník, ale i na vlákninu, bílkoviny a železo. Vyzkoušet můžete i novinku, fazole edamame. Fazole edamame jsou nezralé sójové boby v lusku, obsahují kompletní proteiny.

Ovoce a vápník

Pomeranč si jistě dáme s chutí. S větší chutí si jej dáme, když víme, že pomáhá našim kostem. Vyšší obsah vápníku mají ale fíky. Dopřejte si sušené fíky, získáte vlákninu, hořčík a samozřejmě vápník.

Lahodné mandle

Mandle nám chutnají a prospívají našemu zdraví. Kromě vápníku vám pomůžou i s doplněním vitamínu E a se snížením cholesterolu.

Sardinky a tofu

Jedna potravina velmi aromatická, druhá téměř bez chuti. Obě však mají vysoký obsah vápníku a jsou prospěšné i pro fungování naší nervové soustavy.

Nedostatek vápníku

U jedinců, kteří v dětství trpěli nedostatkem vápníku, je vyšší riziko vzniku roztroušené sklerózy v dospělosti. Z důvodu nedostatku vápníku ubývá kostní hmoty, dochází k častějším zlomeninám, zranění se hůře hojí. Chraňte sebe, děti i dospívající.

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments