Prvotní nenápadné projevy Parkinsonovy choroby

První projevy Parkinsona neboli Parkinsonovy nemoci se mohou projevovat velmi nenápadně, mnoho pacientů zpočátku vůbec netuší, že u nich tato nemoc pomalu propukává a její prvotní příznaky považují za běžné a normální. Právě proto je tato nemoc tak zákeřná, jelikož se projevuje postupně a její projevy lze zaměnit s projevy vyvolané únavou nebo stresem.

Není to jen třes, co definuje Parkinsona

Když se řekne Parkinsonova choroba, většina lidí si představí neovladatelný třes, nad kterým nemáte kontrolu. Je sice pravda, že třes, který nemůžete nijak ovládat, patří mezi poznávací znamení Parkinsona, nicméně není jediným projevem typickým pro tuto nemoc.

Parkinsonova nemoc napadá mozkové systémy, které ovlivňují svalové napětí a koordinaci pohybů. Zpravidla se objevuje až po 50. roce života a podle statistik postihuje častěji muže nežli ženy.

Nenápadné příznaky Parkinsona

Existuje hned několik příznaků, které mohou poukazovat na toto onemocnění, bohužel většina z nich je často zaměnitelná například s příznaky únavy, vyčerpání nebo stresu.

 • Neklidné spaní

  Stalo se vám během spánku, že jste třeba nečekaně spadli z postele? Nebo vám váš partner či partnerka řekla, že kopete nohama? Pak zpozorněte, protože náhlé pohyby během spaní mohou být prvotním příznakem Parkinsonovy nemoci.

 • Neovladatelný třes

  Zaznamenali jste neovladatelný třes v rukách, rtech nebo bradě? Třese se vám noha, když klidně sedíte? Právě třes končetin v klidové fázi je nejtypičtějším prvotním příznakem Parkinsona.

 • Ztuhlost svalů

  Máte pocit ztuhlých svalů? Zpravidla se tyto pocity projevují v klidové fázi a při pohybu se obvykle vytratí, ale nemusí to být pravidlem. Možná si i vaše okolí všímá, že působíte tak nějak ztuhle. Pozor si dejte na ztuhlost i případnou bolest v bocích nebo ramenou.

 • Shrbené postavení

  Jedním z nenápadných příznaků Parkinsonovy nemoci může být i shrbený postoj. Člověk, u kterého se začíná postupně a pomalu rozvíjet Parkinson, se najednou začne hrbit a naklánět.

Další možné příznaky:

 • zhoršení jemné motoriky
 • závratě
 • mdloby
 • vážný výraz ve tváři
 • tišší hlas
 • ztráta čichu

Pakliže vás trápí vícero z těchto příznaků, měli byste vyhledat lékaře.

Autor: Nikol Bláhová

Jsem milující maminka malé princezny a zároveň kreativní duše, která ráda skrze své články předává čtenářům nové a zajímavé informace. Vystudovala jsem IT, ale má životní cesta se měla ubírat směrem psaní. Mým snem je napsat knihu - a nejen jednu. Zdraví má každý z nás jen jedno, proto bychom o sebe měli pečovat s láskou, budu ráda, když se díky mým článkům dozvíte něco užitečného.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
10 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments