Chrápání může narušit vztahy v rodině. Jak se ho zbavit

Stres, podráždění, stálá nervozita, časté hádky. Později oddělené ložnice. To není popis začátku manželské krize z důvodu mladšího milence nebo milenky. Do vztahu vešlo chrápání. Chrápání představuje takový problém, že může skončit až u rozvodového soudu.

Jak nás obtěžuje chrápání

Chrápání nekomplikuje život a klidný spánek jen jeho strůjci. Chrápání je opravdu závažným problémem pro celou rodinu. Pokud si nemůžeme dopřát během noci dostatečný odpočinek, jsme podráždění, bolí nás hlava, nemůžeme se soustředit a náš organizmus je vyčerpaný.

Proč chrápeme

Častěji a hlasitěji chrápou muži, ale problém postihuje i mnoho žen. Chrápání způsobuje pohyb vzduchu v dýchacích cestách. Ten narazí na bariéru a rozechvěje ji. Zpravidla se jedná o měkké patro. Překážkou však může být i rozšířená tkáň v nosohltanu, horší průchodnost nosu, nachlazení, polyp i alergie.

Příčiny chrápání, které snadno změníme

Kromě anatomických predispozic má chrápání i jiné příčiny. Zásadní je poloha při spánku, nadváha, kouření i alkohol.

Jak se chrápání léčí

Než přistoupíte k nejrůznějším lékařským zákrokům, vyzkoušejte několik rad.

  1. Zaměřte se na to, kdy se u vás objevuje chrápání. Přejedli jste se? Přehnali jste to s alkoholem? Je právě pylová sezóna? Vnějším faktorům se můžete snadno vyhnout.
  2. Pomohou bylinky. Sáhnout můžete po odvaru z máty nebo dobromyslu. Pomáhá i ostropestřec.
  3. Spěte jinak. Naučte se spát na boku a spěte s hlavou výše. Více polštářů pod hlavou není správným řešením. Je třeba zvednout celou jednu část postele. Nejrychlejším řešením je podložení noh u postele. Dbejte i na dostatečnou vlhkost vzduchu v ložnici. Klíčové je i dodržování pravidelného režimu. Spát i vstávat byste měli vždy ve stejnou hodinu.
  4. Zaměřte se na vaše kouření a nadváhu. I mírný úbytek váhy a omezení kouření má obrovský efekt.

Pokud žádná z rad nepovede ke zlepšení, nebojte se říci si o pomoc. Vypravte se na specializované pracoviště. Podstoupíte vyšetření, které odhalí příčinu chrápání a zpravidla vám bude i navržený další postup léčby.

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments