Zrádné zlomeniny prstů na rukou. Poznat ji je problém

Nemusí se to zdát, ale prsty na rukou jsou jedněmi z nejnáchylnějších částí těla ke zlomeninám. Jsou totiž poměrně křehké a takříkajíc neustále “na ráně”. Stačí si přivřít prsty do dveří nebo dostat ránu míčem, a zlomenina může být na světě. Ještě častější je přitom pohmoždění prstů, které přitom mnohdy bolí více než samotná zlomenina. I to zvyšuje problematičnost celé věci – zlomenina, kterou je třeba léčit, totiž často není vůbec rozpoznána. Případně s ní člověk přijde k lékaři ve chvíli, kdy už je pozdě a léčba je pak náročnější.

Příznaky zlomeniny prstů

Příčiny zlomeniny prstů jsou obvykle jasné. Zkrátka dojde k úrazu, který je v prvotní fázi velmi bolestivý, takže je obtížné ho jen tak přejít. Většina lidí si ale řekne, že prst bude pouze naražený, což je také možnost. Rozlišení je ale komplikovanější, protože i naražený prst je velmi často špatně pohyblivý. Mnohdy s ním kvůli bolesti nejde příliš pohnout. To je přitom také nejvýraznější příznak zlomeniny prstu. V jejím případě však omezená hybnost přetrvává, zatímco u naraženého prstu rychle mizí, případně se zlepšuje. Příznakem zlomeniny, ale opět také pohmoždění, je výrazný otok, který se může vytvořit v horní či koncové části prstu. Pokud je zlomený konečný článek prstu, obvykle je možné pozorovat i krevní výron pod nehtem.

Objevit se ale mohou i výrazně komplikovanější zlomeniny prstů. V takovém případě je jedinou výhodou mnohem snadnější diagnóza, kterou je možné určit v podstatě na první pohled. Může totiž být poškozen kožní krýt prstu, případně dojít k deformaci článku prstu nebo dokonce dislokaci prstního kloubu.

Tip: Na regeneraci může pomoct vhodná motodlaha.

Léčba zlomeniny prstu

Pokud dojde k pohmoždění nebo zlomení prstu, rozhodně neuděláte chybu, když budete postižené místo ledovat. V případě omezené pohyblivosti a bolestivosti prstu byste se měli bez většího otálení vypravit k lékaři. Ten na základě rentgenového snímku zjistí, jaký je skutečný stav věcí a zda bude stačit jen další ledování nebo zda bude kvůli zlomenině třeba přistoupit k dalším opatřením. Tím je obvykle hliníková dlaha přiložená k prstu, případně tapování prstu.

V horším případě, kdy dojde ke zlomení základního nebo středního článku prstu, nezbude než zvolit sádrovou dlahu, kterou bude třeba nosit čtyři až pět týdnů. Pakliže je na RTG snímku diagnostikováno poškození kloubu, pravděpodobně se nevyhnete operaci s následnou rehabilitací.

Autor: Lucie Proutková

V mládí jsem často trpěla zdravotními problémy. Lékaři mi moc kloudného neporadili, ale zato předepisovalo jeden lék za druhým. Nakonec jsem se rozhodla poradit si sama zdravějším životním stylem. A ono to vyšlo - tak ráda poradím druhým.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments