Chrapot neničí jen vztahy. Představuje větší riziko, než se zdá

O tom, že chrápání je ničitel vztahu a vzájemného soužití nemůže být pochyb. Mnohem závažnějším problémem jsou ale zdravotní rizika chrápání. Věděli jste, že vás chrápání může ohrozit na životě?

Jak vzniká chrápání

Volný průchod dýchacími cestami znamená bezproblémový nádech, výdech a nutné okysličení organizmu. Pokud se během spánku ozvou jiné zvuky než klidné vydechování, vzduch v dýchacích cestách narazil na překážku.

Chrápání vzniká rozechvěním měkkého patra, patologickým zúžením dýchacích cest či v důsledku rozšířené nebo naopak povolené tkáně nosohltanu. Dočasné chrápání může potrápit i při nachlazení.

Co způsobuje chrápání

Během chrápání osoba přestává dýchat, a to několikrát za noc se všemi možnými závažnými následky. Zástava dechu může být až 10 vteřin dlouhá. Klesá hladina kyslíku v krvi a kyslík se nedostává k vnitřním orgánům.

V důsledku spánkové apnoe je častější výskyt infarktů i mozkové mrtvice. Opakované zástavy dechu způsobují onemocnění srdce, vysoký tlak i cukrovku.

Důsledek chrápání

Chrápáním trpí všechny osoby v místnosti a překvapivě nejvíce ten, který chrápe. Spánek není hluboký, po probuzení je osoba malátná a unavená. Má sníženou pozornost a prožívá vysokou míru stresu. Obojí může vést k dalším závažným potížím.

Jak řešit chrápání

Bohužel na chrápání nevyzrajete žádnou bylinkou ani babskou radou. Velmi mírně může potíže upravit změna polštáře, kvalitní matrace a rošt. U části osob pomáhá výraznější úbytek hmotnosti, avšak pouze v případě, že chrápáním netrpěli před obezitou.

Pokud se chcete chrápání opravdu zbavit, nastolit klid v partnerském soužití, a především udělat výrazný krok pro své zdraví, je nutné navštívit odborníka, ordinaci ORL. V některých městech jsou i specializovaná pracoviště. Tam odhalí příčinu chrápání a navrhnou správný postup léčby.

U většiny pacientů je chrápání způsobené vibrací měkké tkáně hltanu. Pak je léčba snadná, jedná se o laserové ošetření neinvazivní a bezbolestnou metodou. Kompletní vymizení potíží můžete očekávat do měsíce od ošetření.

Foto: Freepik

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments