Jak vyřešit suché popraskané paty. Jednoduchá lázeň přináší skvělé výsledky

Chodidla a paty vyžadují pravidelnou péči. Suchá a drsná kůže může i popraskat. Co našim chodidlům a patám nesvědčí a jakým způsobem jim věnovat čas a péči?

Ženy trápí popraskané paty více než muže. Důvodem jsou změny v hladině hormonů a postupem času i menopauza. Pomoci může pravidelná péče, vhodná obuv i aplikace speciálních mastí. Pokud nechodíte na pedikúru, pečujte o nohy doma.

Co chodidlům a patám nesvědčí

Našim chodidlům a patám nesvědčí nadváha, nevhodná obuv příliš horká voda a nedostatek péče. Pokud pokožka postrádá potřebnou vlhkost, objeví se praskliny.   

Viníkem potíží s patami a chodidly mohou být i ponožky z umělých vláken. Špatně padnoucí boty nohu různě deformují. Nesvědčí nám ani příliš tenké podrážky bot, jako mají třeba baleríny, časté nošení žabek na boso se zcela rovnou podrážkou i dlouhé stání v nevhodné obuvi na tvrdém povrchu. Nepoužívejte agresivní mýdla. Voda by při péči měla být jen teplá či vlažná, namáčení by nemělo trvat déle jak 15 až 20 minut a nutné je následné použití hydratačního krému.

Jak se zbavit popraskaných pat

Základem ošetření suchých a popraskaných pat je především odstranění odumřelé kůže a pravidelná hydratace. Nejjednodušším způsobem odstranění odumřelých kožních buněk jsou různé peelingy v kombinaci s použitím speciálních tělových kartáčů, pilníků či pemzy. Důležitou péči pro chodidla jsou lázně, které kůži na patách Do teplé vody v lavoru přidejte šálek mořské soli s trochou olivového oleje, citronové šťávy a jedlé sody. Namočte svá chodidla minimálně na 10 minut. Pak svá chodidla opláchněte čistou vodou a ošetřete hydratačním krémem nebo olejem.

Jaké zvolit produkty

Pravidelná hydratace chodidel sníží riziko vzniku suché a popraskané kůže na patách. Proto si svá chodidla a paty natírejte pravidelně po každé sprše, koupeli či lázni. Vhodný je kokosový olej, aloe vera i lanolin. Sáhnout můžete i po bylinkách, které mají léčivý a hojivý účinek, jako je heřmánek, jitrocel, kostival nebo měsíček. Po namazání chodidla zabalte na chvíli do igelitových pytlíků a dejte si ponožky, nebo si pořiďte hydratační ponožky. Jako masku můžete použít i tvaroh, který současně odstraňuje i zápach z nohou. Hydratační zábal si udělejte i přes noc.

Foto: Freepik

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments