Brnění prstů je jedním z prvních znaků roztroušené sklerózy. Hlásí se tak i selhávající játra a ledviny

Pracujete denně na počítači, v noci vás budí bolest ruky a přes den vás brní prsty? Pokud vám nepomáhá hořčík, možná trpíte syndromem karpálního tunelu a ten není radno podceňovat. Může jít také o jiné potíže.

Co je syndrom karpálního tunelu

Zápěstím probíhá řada cév, nervů a šlach. Nervy a šlachy jsou uloženy v ochranných kanálcích. U syndromu karpálního tunelu je postižen jeden z hlavních nervů v zápěstí. Tkáň tvořící tunel zbytní a nerv utlačuje. Přijdou bolesti, brnění a zhoršená citlivost. Pokud není včas zahájena rehabilitace, zhorší se schopnost úchopu, prsty se nepřirozeně ohýbají a ruka postupně ochabuje.

Přetížené zápěstí

Nejčastější příčinou zbytnění tkáně je přetěžování zápěstí. Dříve postihoval syndrom karpálního tunelu spíše fyzicky pracující jedince, dnes je ale nemocí typickou pro lidi pracující na počítači s myší. Při ní se ruka opírá v místě, kde karpální tunel probíhá. Ke zúžení karpálního tunelu může dojít i v důsledku zánětu šlach či žil, artritidy nebo úrazu.

Diagnózu stanovuje neurolog na základě EMG vyšetření. Operaci provádí plastický chirurg. Zákrok trvá asi půl hodiny v lokální anestezii a můžete pak odejít domů. Náročnější a zdlouhavější je rekonvalescence.

Diabetická neuropatie

S brněním a poruchami citlivosti konečků prstů se potýkají i cukrovkáři. Stav, kdy se nervy s malými cévkami uzavírají, se nazývá diabetická neuropatie.

Selhávání jater a ledvin

Brnění končetin se může objevit i při hromadění toxinů v těle, kdy dojde k selhávání jater a ledvin. Proto je vhodné vždy navštívit lékaře.

Nemoci bederní i krční páteře

Brnění vzniká i při útlaku nervových kořenů vystupujících z míchy, třeba u výhřezu ploténky. Při kořenových syndromech dojde ke stlačení nervového kořene v meziobratlovém prostoru. Bolest s brněním může vystřelovat do ruky i nohy.

Roztroušená skleróza

K mravenčení dochází i u roztroušené sklerózy. Toto autoimunitní onemocnění se u každého projevuje jinak. Často si pacienti stěžují na brnění a potíže s pohybem. Symptomy obvykle po pár hodinách či dnech odezní, a pak se dostaví další ataka.

Lymská borelióza

Pokud vás kousne klíště nebo štípne komár, můžete to poznat až za pár týdnů při mravenčení. Brnění se dostavuje ve 2. fázi, za 1 až 4 měsíce, s obtížemi jako u chřipky, tedy slabostí, bolestmi hlavy, bolestmi a otoky svalů a kloubů či horečkou.

Nádorové onemocnění

Brnění prstů i celých končetin může být projevem nádorových onemocnění. Nádor může být umístěný tam, kde utlačuje nervy či cévy. Průvodním znakem je bolest v určité části těla a náhlý úbytek váhy, změny v zažívání nebo bulky na těle.

Foto: Freepik

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments