Chronicky nemocné ledviny nebolí. Tělo na ně upozorňuje jinak

Všechny orgány v těle vyžadují péči a pozornost. Jiné nároky nemají ani ledviny, které v případě snížené funkce dávají svému nositeli jasně najevo, že je něco v nepořádku. Pokud se u vás objeví následující zdravotní obtíže, měli byste urychleně navštívit svého lékaře. Možná vám totiž hrozí chronické onemocnění ledvin.

Závažné příznaky

Mezi hlavní doprovodné jevy patří zejména problém s močením. Pokud se na toaletu vydáváte příliš často nebo naopak skoro vůbec, zpozorněte. Mezi další příznaky lze zahrnout vyšší krevní tlak, celkovou únavu, otoky, nevolnost a špatné dýchání.

Chronické onemocnění ledvin postihuje jak muže, tak ženy, a to skoro všech věkových kategorií. Důležitá je genetika, životní styl a prevence. Ohroženější jsou zejména starší lidé, ale ani mladší by neměli nepříjemné příznaky přehlížet.

Základem je prevence a včasná léčba

I přes absenci všech příznaků je vhodné dbát na vyvážený jídelníček, který zajistí zdraví ledvin. Pokud však pociťujete, že vaše tělo směřuje k chronickému zánětu ledvin, je vhodné nasadit přísnější dietu, kterou nejprve konzultujte s lékařem. Ta může léčbu výrazně usnadnit a nebude tak nutné dojít až ke konečnému bodu, kterým je transplantace.

Jestliže někdo z vaší rodiny podobným onemocněním trpí, měli byste o své ledviny pečovat preventivně dvojnásob. Spouštěčem může být také cukrovka nebo například kouření.

Vyhlaste boj nezdravému životnímu stylu

Do svého pravidelného programu zahrňte více tekutin, sport a dostatek odpočinku. Chronické onemocnění ledvin se vám může vyhnout také v případě, že budete pravidelně docházet na krevní testy a kontrolovat hladinu cukru v krvi.

Překyselené tělo je ideální místo pro vznik nepříjemných onemocnění, a proto je vhodné udržovat ho v neutrálním až lehce zásaditém stavu.

Foto: Freepik

Autor: Tereza Málková

Zdravý životní styl a objevování nových receptů je něco, co ji vždy naplňovalo, a proto se zde s vámi dělí o své poznatky.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments