Chystá se plošný zákaz cigaret. Kuřáci budou mít konečně utrum

Dnes už nikdo nepochybuje o tom, že vynález cigaret byl jedním z nejhorších, jaké lidstvo kdy učinilo. Tabákové společnosti sice díky němu udělaly fantastický byznys a desítky let se snažily veřejnost přesvědčovat o tom, že cigarety nejsou vůbec škodlivé. Dnes to sice už samy připouštějí, ale obratem lidem nutí alternativní produkty, které rovněž obsahují tabák.

Kdo už si je nekoupí

Cigarety jsou dnes ve většině zemí tvrdě regulovány a všemožně omezovány. Momentálně už se jeví jako z jiného století například kouření v restauracích. Přitom to bylo možné ještě nedávno. Postupem času se však přibližuje i úplný zákaz cigaret.

A že k němu nakonec dojde, dokazují právě teď na Novém Zélandu. Zde totiž přijali naprosto přelomový zákon, podle kterého dojde k zákazu prodeje tabáku. Nikoliv však k okamžitému, ale na základě věku. Jde o velmi zajímavý konstrukt, který nabízí inspiraci k tomu, jak se tabákových výrobků jednou provždy zbavit.

Na Novém Zélandu si cigarety nově nebude moci koupit nikdo, kdo se narodil po roce 2008. To jsou dnešní 14letí. Jakmile by za pár let získali možnost si cigarety za normálních okolností koupit, bude jim to odepřeno. Přestože budou plnoletí a přestože o rok starší člověk si cigarety bude moci koupit.

Foto: Shutterstock

Konec kouření na spadnutí

Byla tak stanovena jasná hranice, kdy by každým rokem mělo docházet k většímu a většímu potlačení kouření. Počítá se pochopitelně s tím, že kuřáci budou postupně odcházet, ale noví nebudou přibývat. Například v roce 2050 už si cigarety nebudou moci koupit ani čtyřicátníci.

Je přitom otázkou, zda nejde jen o přechodné opatření a zda nakonec nebudou cigarety přeci jen zakázány úplně a najednou. Praxe přitom napovídá, že pokud se podobné postupy setkají s úspěchem, rychle se rozšíří i do zbytku světa, jako to bylo například s odstrašujícími obrázky a texty na krabičkách kuřiva.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
6 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Miroslav
Miroslav
1 rok

Pane Topsy, pivo je dražší než minerálka. Levnější pivo láhev 0,5 litru stojí + – 15 – 16kč, minerálka běžné balení lahev 1,5 litru stojí okolo 16kč. Menší balení ( cestovní) je dražší, ale to je věc výrobce a obchodu. Když chcete zdražit pivo a tvrdý alkohol, nezapomněl ste na jednu věc ??
Zapomněl ste na víno, to je taky alkohol. Jako nekuřák bych cigarety podle vašeho ceníku zdražil na 500kč.

Tomáš
Tomáš
1 rok
Reply to  Miroslav

Ste?

Topsy
Topsy
1 rok

Jako poměrně silný kuřák podporují toto rozhodnutí. Ještě by se mělo zaměřit na alkohol, nepřijde mi absolutně normální že láhev levného piva vychází výhodněji než láhev minerálky. Osobně bych zvýšil cenu alkoholu za pivo minimálně stovka, za láhev tvrdého laciného alkoholu aspoň čtyři stovky

Ondřej
Ondřej
1 rok

Tohle je hodně ubohé a kde je omezení alkoholu který mi přijde hodně horší?

Michal
Michal
1 rok

Jako asi na jedné straně omezování kouření tímto způsobem možná uspěje, ale jsem zvědavý na tu ekonomiku, protože nejvíc snad z toho má stát na daních ne, ale tak jako přinejhorším stát zvedne daně na ostatní věci a ty peníze se mu tak jako tak vrátí.
Časem zakáží prodej alkoholu a pak prodej pohonných hmot A ještě by mohli zakázat požívání nezdravého jídla.
To si pak bude stát půjčovat bilión ročně.
Ale proč ne, stát si půjčí a lidé to pak někdy zaplatí, třeba svými majetky.

Pavel Wronka
Pavel Wronka
1 rok

Ta protikuřácká hysterie je fakt zábavná. Zakážou i mnohem větší svinstvo, jako hamburgery, špek, bílý cukr… ?