Jedničkáři po základce míří na pracák. Česko úplně v háji, to už není k žití

V České republice už nekolabuje pouze důchodový, ale zároveň i školský systém. Stát je zastižen zcela nepřipraven vlnou zájmu žáků o střední školy. Jak přitom upozorňují odborníci, letošní nápor byl jasný už před patnácti lety, kdy se tento populačně nejsilnější ročník za posledních třicet let narodil. Jak se ale ukazuje, neudělalo se vůbec nic.

Nezlepší se to

Stát měl pochopitelně už dávno konat a zajistit dostatečné kapacity na středních školách, kterých se teď zoufale nedostává. Bohužel přitom nejde o něco, co by se dalo opravit během pár měsíců a dokonce ani několika málo let. Jde o dlouhodobý proces, který aby teď byl dokončen, musel by započít už před mnoha roky.

Nejde přitom o jednorázový problém. Populačně silné jsou i další ročníky, zejména potom 2009 a 2010. I v dalších letech se proto dá očekávat velký nápor žáků na střední školy, a to stále ve stávajícím stavu. Škol ani pedagogů za rok či dva jednoduše nepřibude.

Celá potíž se navíc bude ještě kumulovat, protože ti, kdo se letos nedostali na školu, kam chtěli, to budou zkoušet příští rok. Celý jeden rok se mohou připravovat na přijímací zkoušky a vytvoří silnou konkurenci příštím ročníkům. Ty potom čeká obdobný osud. Fronta se přitom bude neustále natahovat. Bude se to tak nabalovat a v podstatě se vytvoří něco jako desátá a postupně jedenáctá třída bezprizorních dětí.

Foto: Shutterstock

Strašná situace

Žákům, kteří se přitom nedostanou na střední školu, kam by chtěli nebo dokonce na žádnou, potom zbývá jen velmi málo možností. Mohou si například střihnout roční jazykové studium, ale ku překvapení mnohých tak ztratí status studenta, a to už v patnácti letech. Budou se tedy muset přihlásit na pracovním úřadě a budou oficiálně nezaměstnaní. Případně mohou jít skutečně pracovat. Ale ruku na srdce, v současné společnosti nejsme zvyklí, aby pracovaly takto mladí lidé.

Bohužel není výjimkou, že se na školu, kam by si přáli, nedostanou ani premianti ze základních škol. Celých devět let měli třeba samé jedničky a pracovali na sobě, jenže pak nezvládnou jeden dva testy tak, jak by bylo zapotřebí, a zkrátka končí.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments