Chytří Češi zjistili, jak ušetřit na potravinách obrovské peníze. Stát chce zasáhnout, šetřílci mu vadí

Dnes už je veřejným tajemstvím, že v českých supermarketech se příliš nakupovat nevyplatí. Jsou zde nejvyšší ceny z celého regionu a kvalita zboží ani služeb přitom není kdovíjaká. Kdo tak má alespoň nějakou možnost, nakupuje už raději jinde.

Takové nákupy se vyplatí

Dříve za nákupy do Polska nebo Německa vyrážely stovky, možná jednotky tisíc českých domácností. Spolu s drtivým zdražováním se z toho ale stále více stává standard. Existují rodiny, které v českých obchodech nekupují už vůbec nic. Naopak, vyrážejí každý týden na velký nákup do ciziny, kde ušetří tisíce korun.

Vždyť některé potraviny, jako například pečivo, máslo, maso, uzeniny, ryby, zelenina či ovoce, stojí v Polsku o třetinu nebo dokonce polovinu méně. Ten rozdíl už je zkrátka tak významný, že se kvůli nákupu vyplatí cestovat i značnou vzdálenost ve výši stovek kilometrů. Obzvlášť, když si tam ještě za levno doplníte nádrž vozidla.

Důvodem nižších cen potravin v Polsku, ale i v Německu, je vyspělejší a lépe fungující trh, kde si obchodníci nedovolí zdražovat v takové míře jako u nás. Nejde ale o jedinou část problému. Pravdou je, že v obou zemích je na potraviny uvalena výrazně nižší daň z přidané hodnoty.

Foto: Shutterstock

Stát už musí jednat

Ačkoliv i v tuzemsku experti doporučovali, aby se lidem ulevilo tím, že se sníží DPH na potraviny, stát to stále odmítal. Teď ale vidí, do jaké šlamastyky se dostal. Samotní lidé pochopitelně nejsou spokojení s tím, že musí jezdit nakupovat do ciziny, když přitom vidí, že tam to zařídit lze. Navíc státu utíkají značné daňové příjmy.

Podle neoficiálních informací je právě to důvodem, proč tomu chce udělat přítrž. Ne snad, že by výjezdy na nákupy do Polska nebo Německa zakázal, tak daleko ještě nejsme. Ovšem chce zvýhodnit nákupy v tuzemsku. Ministerstvo zemědělství už připravuje snížení DPH, kdy se v některých návrzích mluví i o tom, že na základní potraviny by mohla být blízko nule.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Aster
Aster
1 rok

Zaručeně účinné opatření jak ušetřit peníze za potraviny = nežrat…

Jarda
Jarda
1 rok

Moc bych těmto zprávám nevěřil, zase někdo z nich vyslovil tajné přání a vyslal jasný signál, který se po cestě jako všechny tyto jasné signály, ztratí ve snůšce dalších signálu a slibů, které se nakonec buď zametou pod koberec, nebo zase nahrají obchodníkům na smeč a daň se opravdu sníží, ale zboží zůstane předražené nebo se ještě zdraží jak je tady u nás zvykem😀

Kodl
Kodl
1 rok

Co takhle nadávat na ruSSké křováky, díky nim je to zdražování. Vláda není fašistická. Až tam bude Okamura, tak budeme nádeníkem ruSSkých křováků. A to pak nastane čas pro zdejší kolaboranty, viď?