Ekonomové řekli, co nás čeká. Naprostá hrůza, Češi jsou doslova v háji

Ještě před rokem si absolutně nikdo nedokázal představit, kam až situace se zdražováním energií, potravin a služeb zajde. Vždyť v říjnu bylo zveřejněno, že celková míra inflace dosáhla 18 %. To je naprosto nevídané číslo. Vždyť dříve byli ekonomové znepokojeni, když se tato hodnota dostala třeba na čtyři procenta.

Drsná smršť

Jak se přitom shodují odborníci pro server TN.cz, zdražování ještě zdaleka není u konce. Například podle Lukáše Kovandy přijde na podzim a v zimě cenová smršť. Navyšování cen probíhá vždy s určitým zpožděním a tentokrát by mělo dopadnout skutečně tvrdě.

Ostatně, i prognóza České národní banky počítá s tím, že ještě nejsme na vrcholu. Inflace by měla překonat i hranici 20 % a teprve potom se začít snižovat. To nastane až v příštím roce. Uvidíme nižší čísla inflace, avšak to nebude způsobeno tím, že by se snad zlevňovalo.

Jak upozorňuje ekonom David Marek, pokles inflace totiž zdaleka neznamená, že poklesnou i ceny v obchodech. To bychom museli vidět minusová čísla a ta takřka s jistotou nepřijdou. Optické snížení se dostaví pouze proto, že srovnávací základna letošního roku bude skutečně vysoká.

Foto: Shutterstock

Ceny porostou i nadále

Odborníci však varují před tím, abychom se uklidnili tím, že zdražování v příštím roce dosáhne třeba “pouhých” 10 % a v dalším třeba jen 7 %. To je totiž stále značné tempo zdražování, které může přivést do úzkých nejen domácnosti, ale také firmy.

Zkušenosti s takto vysokou inflací bohužel do budoucna nevěští nic dlouhého. Když k něčemu takovému v minulosti došlo, znamenalo to dlouhé roky rychlého růstu cen, než se to podařilo opět uklidnit, o což se ale často postarala nějaká větší krize.

Zdá se tedy, že jsme teprve na začátku nového dlouhodobého trendu, který se ponese v duchu neustálého zdražování a tím pádem také znehodnocování úspor.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jiří
Jiří
1 rok

Jedním slovem. Za všechno může ta válka. A ty nahoře ani nevědí co mi obyčejný lidé musíme obětovat kvůli práci. Je to hlavně čas s rodinou a také nervy!!!

Zvoník
Zvoník
1 rok
Reply to  Jiří

Ve větním spojení ,,mi obyčejní lidé” se píše ,,my obyčejní lidé”, tedy ne měkké ,,i”, protože ,,my” je zájmeno. Ten, který píše chyby v takovém spojení slov, asi nedával ve škole pozor a patří do kategorie debilů. Proto si myslí, že za všechno může válka. Za všechno si můžeme sami, protože jsme národ debilů a věříme tomu, co nám nalžou politici, aby nás okradli pro EU a USA.

Novák
Novák
1 rok
Reply to  Zvoník

Větním spojení? Pravě takoví lidé mají a budou mít problém.

Vlastimil Blažek
Vlastimil Blažek
1 rok
Reply to  Jiří

Takže, cituji: ” Za všechno může válka “, je blbost. Za všechno tohle můžou tkzv. světové elity, jejichž jediným cílem je zisk a moc. Toto se nejvíce projevilo právě teď. Jedním z těchto projevů, jsou např burzy energií, ať už v Lipsku nebo v Holandsku, které těmto elitám přinášejí obrovské zisky. A na UA jde kromě geopolitiky taky o kšeft. Podnikání syna prezidenta Bidena a celé jeho rodiny, kdy syn Hunter B. na UA spolufinancoval vojensky výzkum biologických zbrani.