Chytří lidé objevili nový způsob mytí oken. Díky tomu sama odpuzují prach a zůstávají čistá po celé měsíce

Krásně umytá a nablýskaná okna jsou vizitkou každé hospodyňky. Chcete dosáhnout absolutní čistoty bez šmouh a oken, která vám bude každý závidět? Není to tak složité.

Zkuste mytí oken bez chemie

K mytí oken nepotřebujete drahé přípravky, ale bude vám stačit i to, co máte doma. Na běžně zašpiněná okna bude stačit voda s octem. Přidejte kopřivy a máte domácí prostředek na mytí oken. Při trochu vyšším stupni zašpinění otřete okna nejprve rozpůlenou cibulí a až pak přejděte k mytí. S rychlým přemytím vám pomůže 1 litr vody a trochu lihu. Okna postříkejte, otřete a doleštěte čistou utěrkou.

Jak na zamlžená okna?

Připravte si litr vody, dejte do něj lžíci mýdla a půl lžíce glycerinu. Tuto směs naneste na okna, rozetřete a přebytečnou kapalinu setřete houbou. Okna by se neměla mlžit. Navíc by měla být odolná i vůči prachu a dešti.

Jaké jsou další vychytávky na mytí oken?

Sledujte předpověď počasí. Do mytí oken se nepouštějte za deště, za bouřky, ale ani v příliš jasném počasí. Ideální je mýt okna, když je polojasno a nad 5 °C. Do čistícího prostředku můžete přidat trochu soli, okna pak budou zářivější. Další možností je využít k mytí oken odvar z bramborových slupek. Slupky přelijte vařící vodou, a tímto roztokem okna umyjeme.

Foto: Shutterstock

Inspirujte se u profesionálů

Lidé, kteří myjí okna profesionálně, používají kvalitní oboustrannou stěrku. Velmi vám ulehčí práci. Pomocí stěrky nejprve nanesete na okno saponát, a pak ho druhou stranou stěrky setřete. Stěrku je nutné po každém tahu očistit. Je potřeba hodně trpělivosti, ale okna pak budou zářivá a bez šmouh. Případně můžete využít parní čistič, který likviduje i plísně. Odshora dolů okno snadno jednoduše umyjete, a je to prakticky bez práce. Dá se sehnat v různých cenových relacích, a pokud bydlíte ve velkém domě, který má mnoho skel, může se investice vyplatit.

Foto: Shutterstock

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Tomáš
Tomáš
1 rok

Ještě chytřejším než chytrým lidem už desítky let stačí voda a noviny, popřípadě, dejme tomu posledních cca 20 let, voda a utěrka z mikrovlákna. Nic víc, kromě trochy pohybu.