Chytří lidé přišli na to, jak v zimě ušetřit za benzín. Malá změna ušetří stokoruny

Auto se stalo nezbytností pro osobní i pracovní život. Nepříjemnou skutečností jsou současné ceny pohonných hmot. Proto se vyplatí zjistit, jak ušetřit za benzín. Stačí dodržovat několik jednoduchých rad a účty za pohonné hmoty budou znatelně nižší.

Pravidelné používání osobních vozů

V rodinách najdeme minimálně jedno osobní auto, často dokonce dvě i více. Během covidové pandemie také narostla obliba obytných přívěsů, jejich používání spotřebu paliva navyšuje. Přinášíme několik tipů, jak snížit účty za pohonné hmoty bez omezení pohodlí. S rostoucími cenami energií, potravin a spotřebního zboží je jistě každý tip na dosažení úspory vítán.

Výběr automobilu

Prvním krokem je samozřejmě výběr automobilu tak, aby jeho provoz byl co možná nejekonomičtější. Na krátké pojížďky po městě se vyplatí benzínový motor, pro časté cesty na velké vzdálenosti je vhodnější motor dieselový. Zvážit můžete i alternativní paliva jako LPG nebo pořízení elektromobilu. Vůz pravidelně servisujte, dodržujte intervaly pro výměnu oleje a filtrů.

Zaměřte se na klimatizaci a pneumatiky

Správný tlak v pneumatikách má na spotřebu významný vliv. Mimo spotřebu ovlivňuje i bezpečnost jízdy. Tlak v pneumatikách pravidelně kontrolujte, jedná se o zdržení pár minut na čerpací stanici.

Žroutem energie je klimatizace. Jízda se zapnutou klimatizací zvyšuje spotřebu o téměř 15 %. Proto na krátké tratě raději otevírejte okénko. Přechody z chladného do horkého prostředí jsou rizikové pro zdraví, vypínání klimatizace se vyplatí.

Foto: Shutterstock

Styl jízdy

Na spotřebu paliva je nejnákladnější prudké brždění a prudké přidávání plynu. Snažte se o to, aby jízda byla co možná nejvíce plynulá. Zajímavým tipem je jízda za vozy MHD nebo za kamiony. V jejich závěsu klesá odpor vzduchu a váš vůz bude mít nižší spotřebu paliva. Samozřejmě při dodržení bezpečné vzdálenosti.

Spotřebu paliva ovlivňuje celková zátěž. Pokud máte ve voze trvale uloženy věci, které nejsou pro jízdu nutné, vyložte je a jezděte s co možná nejlehčím vozem.

Startujte předem

Jízda je mnohem více ekonomická, pokud budete mít zahřátý motor. Před jízdou se vyplatí nastartovat a nechat vůz chvíli zahřát. Trasu pečlivě plánujte, abyste měli mezi jednotlivými zastávkami krátké úseky. Spotřeba paliva bude mnohem nižší, pokud nebudete automobil neustále vypínat a znovu startovat.

Foto: Shutterstock

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments