Chytří lidé stříhají růžek houbičky. Úžasný trik doslova zachránil spoustu domácností

Bez houbičky na nádobí se asi většina domácností neobejde. Dají se využít nejen v kuchyni, ale třeba i na mytí koupelny, prádelny, toalety nebo třeba i venkovních prostor. Je to tedy užitečný pomocník, někdy ale může také uškodit.

Houbička nasává vodu jako houba

Po houbách dostala houbička své jméno – protože nasává a udržuje vodu stejně jako ony. Je to její velká výhoda, ale zároveň i největší problém. Ve vlhkém prostředí se totiž skvěle daří bakteriím a tak už po prvním použití se začnou bakterie ve struktuře houbičky množit a po týdnu už jich tam mohou být miliony.

Pravidelná výměna houbičky na nádobí

Proto je důležité houbičku pravidelně vyměňovat – ideálně po pár dnech nebo po týdnu. I tak je ale dobré se o houbičku starat, aby se v ní bakterie množily co nejméně. Po každém použití ji propláchněte horkou jarovou vodou a dejte na místo, kde brzo uschne.

Jednou za čas ji můžete vyprat v roztoku octa a jedlé sody, který působí antibakteriálně a prodlouží tak výdrž vaší houbičky, a zajistěte si, že bude vydezinfikovaná. Nebo ji dejte na pár minut do mikrovlnky – i zde by měla většina bakterií zhynout.

Foto: Shutterstock

Co s houbičkou, která už se nedá použít v kuchyni

Když už houbičku nechcete používat v kuchyni, můžete ji využít ještě jinde. Je dobré si ji označit, abyste ji omylem znovu nepoužili na nádobí: třeba tak, že si odstřihnete růžek. Využít ji pak můžete třeba při mytí skvrn na podlaze, při úklidu toalety nebo na venkovní prostory, například parapety.

Samozavlažovací květináč z houbičky

Použitou houbičku můžete vložit na dno květináče a pořádně zalít. Nasaje většinu vody a bude ji držet v sobě. Kořenový systém květiny tak nebude přelitý, ale zároveň si bude moci vzít vodu z houbičky na dně. Tenhle trik se hodí především tehdy, když odjíždíte na delší časový úsek z domu nebo kanceláře a nemá se vám kdo o květiny postarat. Díky houbičce budou mít stále dost vláhy.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Tomáš
Tomáš
1 rok

Chytří lidé tuhle ekoprasárnu raději nepoužívají.

Andrej
Andrej
1 rok
Reply to  Tomáš

Chytří lidé si sami nemyji nádobí, mají na to otroky a služky.