Objevil se vám na rajčatech černohnědý pruh? Je nutné okamžitě jednat

Rajčata pěstovaná doma mají dokonalou chuť. Navíc se jedná o plodinu, která je poměrně nenáročná na pěstování a daří se jí i v našich teplotních podmínkách. Platí však pravidlo, že i o doma pěstovaná rajčata je třeba se starat. Co dělat, když se objeví černohnědý pruh?

Sklizeň uprostřed léta

Kdo zasadil rajčata včas, už od konce července vyhlíží, jak se mu úroda začíná vybarvovat. Dbá o pečlivé zalévání, zaštipuje výhonky za listy a věnuje se odstraňování plevele, aby měly rostliny dostatek živin.

Jakmile přijdou tropické dny a noci, může se na rajčatech objevovat černohnědý pruh. Máte také na plodech rajčat zaschlé černé konce? Pak je zapotřebí co nejrychleji jednat. Vaše první podezření bude, že viníkem je plíseň bramborová, která rajčata opravdu často trápí. Ale není tomu tak.

Rajčata mají málo živin

Černý pruh na plodech neznamená napadení škůdcem a můžete rychle zachránit další plody. Vaše rajčata mají totiž abiotickou nekrózu květního konce plodů. Trpí nedostatkem vápníku. Vypadá tak, že na konci rajčete je začernaná špička, při vážnějším nedostatku může mít rajče okrouhlé tmavé skvrny. Skvrny bývají vždy v květní části plodu. Jestliže se nedostatek vápníku objeví v době, kdy prší, skvrny jsou šedivé a mokré. Při suchém počasí zapadnou skvrny dovnitř plodu a změní barvu na černou. Pokud byste plody nechali na rostlině a nepřihnojili vápníkem, začne se objevovat houbové onemocnění.

Foto: Shutterstock

Vysoký obsah draslíku

Jako první vás možná napadne, že vápník chybí přímo v půdě a pustíte se do hnojení. Ačkoliv vápníku má půda dostatek, rajče může mít problém s jeho vstřebáváním. Rostlina může mít natolik vysušený kořenový systém, že vápník nepřijímá. K takové situaci dochází nejčastěji během tropických veder, kdy je zapotřebí zálivka až dvakrát denně. Druhým důvodem může být přemíra dusíku v půdě. K té dochází často v důsledku hnojení rostliny umělými hnojivy.

Jak předcházet nekróze rajčat

  • Pravidelně a dostatečně zalévejte.
  • Zároveň dbejte na přemokření.
  • Hnojte vyváženě, jak dusíkem, draslíkem, tak vápníkem.
  • Prevencí je postřik chloridem vápenatým.
  • Vybírejte pro pěstování odolné odrůdy.

Foto: Shutterstock

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Oldřich
Oldřich
1 rok

Ale toto je normální odrůda a ne nemocné rajče