Čichání toluenu je opět na vzestupu. Tato levná droga doslova rozežírá mozek

Mohlo by se zdát, že čichání toluenu, případně dalších lepidel či ředidel, patří daleko do minulosti. Bohužel zájem o něj v poslední době podle expertů na drogovou problematiku opět narůstá, a to i mezi mladou a dobře zajištěnou generací. Důvodem je jak stále větší poptávka po drogách všeho druhu, tak skutečnost, že toluen patří jednoznačně k těm nejlevnějším halucinogenním látkám. Ovšem fakt, že pro vyvolávání slastných stavů není v žádném případě určen, s sebou přináší také značná negativa. Jde tak jednoznačně o jednu z nejnebezpečnějších, přitom nejsnáze dostupných drog.

Silné účinky si vybírají svou daň

Proč vlastně toluen čichat? Podle uživatelů přináší velmi rychlý nástup značně silných halucinogenních stavů. Ty jsou v první fázi většinou příjemné a netušeně rozšiřují vědomí. Ovšem při dlouhodobém užívání začnou být depresivní a nepříjemné. V té době už je ale obvykle závislost tak silná, že se abstinence stává velmi problematickou.

Velkým problémem čichání toluenu a dalších těkavých látek je také skutečnost, že dotyční na sobě nepozorují takřka žádné změny k horšímu. Látka je totiž tak ohlupuje, že to nemají šanci postřehnout. Čichání lepidla přitom napáchá značné škody za velmi krátkou dobu. Má totiž strašlivý vliv na centrální nervový systém člověka. Pokud se s čicháním včas nepřestane, velmi často končí demencí. Tedy za předpokladu, že ještě předtím neskončí smrtí udušením v igelitovém pytlíku, ze kterého narkomani látku inhalují.

Díry v mozku

Už průběžné stavy jsou ale často nevratné, protože čichání toluenu dělá v mozku dotyčných doslova díry. Ty jsou pak jasně patrné například při patologii, ale také na magnetické rezonanci. Lékaři ale přeci jen dokáží pomoct, a pokud mozek není poškozen fatálně, dokáže do značné míry své narušení vyrovnat tím, že začne využívat jiné nervové spoje. Na dotyčné osobě už ale budou následky dost pravděpodobně doživotně patrné.

Čichači toluenu se často chovají zcela nepochopitelně. Je to dáno tím, že jim mozek opravdu vypovídá službu. Výmluvný je příklad z obce Škvořetice, kde se závislý čichač toluenu pokoušel vyloupit místní koloniál. Začal ještě obvyklým způsobem, kdy si “otevřel” prohozením cihly oknem. Následně si do kapsy strčil cigarety a studentskou pečeť. Bohužel pro něj už ale nezvládl odejít – prostě se zasekl ve dveřích, kde ho pomočeného a pokáleného vyzvedla policejní hlídka, která už tušila, co se asi přihodilo.

Mohlo by vás zajímat

Autor: Petr Vavrenka

Specialista na podávání erudovaných, přesto srozumitelných informací o nemocech trápících lidstvo.

13
Komentujte

avatar
9 Komentářová vlákna
4 Odpovědi ve vlákně
0 Sledující
 
Nejsledovanější komentář
Nejžhavější komentářové vlákno
10 Autoři komentářů
MirdabelaJendaZidrankunda Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Mirda
Host

otázka fetování, a to v jakékoli formě, je dle mého “světového” názoru otázka IQ individua, česky řečeno “blbosti tupce”,…… a proto že je vědecky a historicky dokázáno, že přesvědčit blbce o jeho blbém chování a jednání je zcela marné, bylo by možná účinnější přimět jej k zamyšlení k filozofické otázce “být či nebýt ?” nebo snad lépe : bít či nebít ?…..

bela
Host
bela

Ať čichají,bude klidněji..

Jenda
Host
Jenda

Dobře je na fotce zobrazen cigoš.

Zidran
Host
Zidran

Ten Jarek je extremní imbecil.Kdyby byly drogy legální ,tak by se z lidí stali zombie protože by fetoval kde kdo jak by mu bylo libo a díky legalizaci by se drogy prodavaly všude jako rohlíky v krámu takže pořízení by bylo snadný pro každýho . Stzrhla by se obrovská lavina fetáků protože by se k tomu dostali i ti kteří dnes nemají ani tušení kde je ted sehnat . Rozjel by se neuveřitelny kšeft vyroby drog v tak obrovském měřítku že by delal do drog uplne každej a každej by se taky snazil to prodavat bez zdanění .Zlegalizovani drog by… Číst vice »

Buback
Host
Buback

to máte naprostou pravdu ale chce to drogy zakazovat podle určitého klíče a ne jako nyní některé tvrdé drogy jako alkohol prodávat a slabé drogy zakazovat.Klíč pro zákaz by mohl být ve způsobení závislosti:drogy prokazatelně způsobující závislost fyzickou i psychickou ke kterým patří hlavně opiáty,alkohol a benzodiazepiny tvrdě potírat.Také drogy způsobující silnou psychickou závislost jako pervitin,kokain a tabák taktéž.Povoleny bych nechal pouze drogy nezpůsobující skoro žádné závislosti jako extáze,tráva,kofein atd.Zároveň by ale musel stát hlídat aby producenti těchto drog své výrobky různě nevylepšovali tak aby byly více ůčinné a nebo silnější – což se děje dnes hlavně u trávy.Velmi opatrný… Číst vice »

Buback
Host
Buback

No naštěstí je čichání toluenu libustkou pouze naší chráněné menšiny.Takže bych to neviděl tak pesimisticky 🙂

lojza
Host
lojza

A jak je to s dírami do mozku, když to čuchá bezmozek!? Jako třeba Jarek.

Petr
Host
Petr

Tady Jarek by s legalizováním drog měl jít rovnou do blázince. Buď jste idiot, nebo to jen hrajete. Žádného feťáka bych neléčil a pokud pojde, jen dobře.

Buback
Host
Buback

Ona ta legalizace by měla smysl pokud by se povolili pouze drogy na které nevzniká závislost jako tráva, extáze,káva a černý čaj.Zároveň by ale měli zakázat prodej alkoholu který je velmi návykový a devastuje organizmus stejně jako heroin (i když mu to trvá delší dobu).Ve švýcarsku před patnácti lety začali vydávat heroin lidem kteří jsou na něm tězce závislí zdarma.A světe div se,počet uživatelů heroinu tam stále klesá a sním spojená i kriminalita.Ono to je ďábelsky jednoduché: silně zavislý člověk když dostane drogu u lékaře neptřebuje chodit do partiček kde jedou drogy a tímpádem do toho nenaveze další lidi.Nepotřebuje páchat… Číst vice »

Jarek
Host
Jarek

Nejlepší by bylo zlegalizovat všechny drogy. Pak by si mohl každý koupit “kvalitní” drogu v obchodě, stát by dostal daně ze kterých by mohl léčit závisláky a možná by klesl i počet uživatelů.

Buback
Host
Buback

No to si nejsem zdaleka tak jistý.kolem roku 1800 se dala normálně zakoupit opiová tinktura s názvem Laudanum.To se ale tak rozšířilo že po krátkém čase byla například v londýně polovina obyvatelstva závislá na opiátech.To byl také spouštěč toho že vlády různých států začali bojovat proti drogám zákazem jejich prodeje.On Pervitin byl také ve třicátých letech volně prodejný v lékárnách 🙂 Pokud lidé nebudou mít rozum tak holt někdo nad nimi musí držet bič 🙁

jenicek54
Host
jenicek54

já čuchám řízky. sádlo z pánvičky mi ucpává mozkové buňky, ale zatím mě to nevadí

kunda
Host
kunda

jo rizek ..toje slast ….

Loading...