Co my chudáci s výplatou 30 tisíc, ptají se lidé. Peníze už jim nestačí ani na jídlo. Chtějí se bouřit

Situace už je skutečně vážná a lidé mají stále hlouběji do kapsy. Je to celé vlastně zvláštní. Ve skutečnosti v té kapse mají mnozí více než kdy měli, ale pouze pokud jde o čísla napsaná na bankovkách. To, co si za ně koupí, už je věc druhá a úplně odlišná. Rychlé zdražování naopak způsobuje, že se lidé začínají mít hůře než před několika lety. Jednoduše si toho totiž mohou koupit méně.

Když už ani dobrý plat nestačí

Spousta lidí slavila, když od loňského roku došlo ke zrušení superhrubé mzdy a zachování daňové zátěže. Ve výsledku to znamenalo, že si polepšili všichni zaměstnanci o poměrně slušnou částku. Tohoto vítaného bonusu si ale neužívali příliš dlouho. Stalo se přesně to, co ekonomové předpokládali. Tedy, že více peněz v oběhu navýší ceny a nula od nuly pojde.

Ve skutečnosti to je ale mnohem horší, protože se přidalo několik externích šoků, které celou situaci ještě více podtrhly. Když jsme tak v minulých dnech a týdnech vydávali sérii článků o zdražování, ozývali se nám na to lidé s jejich vlastními příběhy, jak na tom doopravdy jsou.

Jako červená nit se jimi táhne stížnost, že je pro ně stále obtížnější vyjít s jejich výplatou, která jim přitom ještě před pár měsíci stačila. “Nikdy jsem se neměla za chudáka. Vydělávám 30 tisíc čistého a vždycky jsem s tím v pohodě vyšla. Manžel má podobnou částku a nebyl tak pro nás problém uživit celou rodinu. Stačilo ale pár měsíců, zvýšení záloh na elektřinu a plyn a teď ty hrozné ceny potravin. Už si jako chudáci připadáme. A prý bude ještě hůř,” uvedla paní Helena z Ústí nad Labem.

Foto: Shutterstock

Kdysi silná střední třída

Pokud vezmeme paní Helenu, můžeme vycházet z toho, že to byla právě ona a její rodina, co jsme si ještě donedávna mohli představovat jako českou střední třídu. Na tu mohla být Česká republika hrdá, protože byla jednou z nejsilnějších v celé Evropě. Ačkoliv se to nezdá, jen málo lidí zde žilo v chudobě a v porovnání s jinými zeměmi tu nebylo ani tak velké množství boháčů. Dá se říct, že země stála právě na střední třídě.

Tento standard se však právě teď otřásá v základech. Lidé ze střední třídy se rychle řítí do chudoby, kdy si nemohou dovolit to, na co byli zvyklí. Ačkoliv statistiky to podchytí až za čas, tento trend již započal.

Zaznívají také hlasy o tom, že pokud to takto půjde dál, nezbude lidem nic jiného než vyjít do ulic.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Stálý redaktor magazínu AAzdravi.cz. Celý život se zajímá o zdravý životní styl, jehož efekt na spokojený život ho nepřestává fascinovat.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
120 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Mario
Mario
1 měsíc

Aspoň kdyby to bylo 30 tisíc 😀 to bych nebrečel. Jsem rád že mám 20 a chcipu za živa pěkný

Lukáš
Lukáš
1 měsíc

Ten kdo brečí s 30tis měs ať mlčí!! Já mám 4 děti a jsem rád že mám 15-20 měsíčně!! Dělám na soukromo,lidi neplatí, prostě hrozný. A to nemluvím kolik platím nájem a za elektřinu. naše vláda no!!! buďte rádi za těch 30tis měsíčně!

Sarah
Sarah
1 měsíc
Reply to  Lukáš

Ano, a někdy jen kolem deseti. A to nemluvím o tom, když není práce nastálo. Pořád se něco někomu nelíbí a tak každou chvilku jinde. Takže někdy i bez výplaty.

Prchal
Prchal
1 měsíc

Dobrý den, 30000,- se zdá být málo. Já pracuji jako vedoucí údržby v Ústí nad Labem a těchto peněz ani nedosahuji. Má výplata činí něco okolo 25000,- a drtivou čas mi vezme bydlení. Po odečtení všech poplatků za služby mi na celý měsíc zbývá něco okolo 6000Kč. Nebude to s dnešní situací trvat dlouho a nevím co budu jíst, nevím jak se budu dostávat do práce. Hlavně že naším politikům se zdají ceny v jejich jídelně drahé a schválí si snížení cen, s jejich platy je to už ostuda. Já ani nevím kdy naposledy jsem byl v restauraci při dnešních… Číst vice »

Miroslav
Miroslav
1 měsíc

Lide by meli vyjit do jlic uz davno!

Martin
Martin
1 měsíc
Reply to  Miroslav

Přesně tak!

Jana
Jana
1 měsíc
Reply to  Miroslav

Moje řeč

Mirek
Mirek
1 měsíc
Reply to  Miroslav

A jako co ??? Fiala spustil tu drahotu nebo co ?? Prchant Babis naucil lidi na pamlsky. Ja delam jako OSVČ 12 hod denne. Mam 55. Tak at kur…..a zvednou prdele a jdou delat. Kama tadka mamv 55 dve prace. Je sama a ma 4 vnuky. Vsechno stiha. Tak nebrec. At pridaji tem, co fakt namuzou, ne lemram shnilym !!!
😡😡😡

Jiří
Jiří
1 měsíc

Tak tohle je gól, kdo mi řekne že je chudák se 30tisici čistého tak podle mě není normální. Vydělávám 20000 čistého, do toho všeho se starám o prarodiče a denně chodím do práce na dvanáctky. Mít 30000 čistého ani o žádné krizi nevím. A jsem na tohle sám !

Nika
Nika
1 měsíc
Reply to  Jiří

Presne tak, z 30 by se to ještě dalo, ale jinak?! Jako žádná výhra to teď asi taky nebude, ale určitě si nemusí kupovat prošly chleba jako my ostatní. Teď mi dokonce nabídli 20 hrubého!

Jana
Jana
1 měsíc
Reply to  Nika

Já sama s 30 tis vycházím jak se dá ale už teď mi zvedli energie takže vč energii platím 20 tisnajem.mam 8 letého kluka tak že ,jídlo věci do školy jsou prioritou já si sehnala další práci tak že po večerech ještě makám a to mám v hlavní práci 12ky a ještě na 3-6 hod chodím na brigádu…tak že malého musí hlídat babička…takhle si to vláda představuje? Že se lidi sedřou aby uživili sebe a děti? Já už toho mám plné kecky tohle pracovní tempo se nedá utáhnout pořád a co by. Se stalo s malým kdyby to se mnou… Číst vice »

Nikola
Nikola
1 měsíc
Reply to  Jiří

Paní napsala, že manžel má taky plus mínus 30000,takze nevyjit s necelými 60000,to už je vysoky standard 🤷‍♀️ že jim to není blbe dát takový příklad, když je tolik lidí na tom mnohem hůře. 🤦‍♀️🤦‍♀️

Iris
Iris
1 měsíc
Reply to  Nikola

Vždyť ten autor je debil, tak co čekáte.

Vendula
Vendula
1 měsíc

No a co potom mají dělat ženy na rodičovské nebo samoživitelky!!!

Alena
Alena
1 měsíc

Dnes jsou mladí lidé neuvěřitelně nároční, líní, nevychovaní….pokud někomu pro život rodiny nestačí 2platy- 60tisic za měsíc, tak je zřejmě chyba v něm….a zajímalo by mne, jaké auto a vybavení domácnosti paní Markéta vlastní…. přála bych jí ,aby se dnes ocitla v roli důchodce, který musí sám vše uhradit….i když celý život poctivě pracoval….. Neuvěřitelná mladá generace! Alena

Kristina
Kristina
1 měsíc
Reply to  Alena

Přej a bude Ti přáno….

Iris
Iris
1 měsíc
Reply to  Kristina

Já jim to všem upřímně přeju 🙂
Tady se člověk dozví věci – hned vím, jak zpátečnické mám myšlení – tak třeba moderní hospodyňky navlékají na struhadlo igelitový pytlík, aby ho nemusely mýt – tož tato inovace by mě nikdy nenapadla, kdybych nečetla tyto skvělé cancy zde 😀
Co článek, to perla!

Josef
Josef
1 měsíc
Reply to  Kristina

Taky jednou budeš stará pak ti někdo napíše přej bude ti přáno a starej se.

Iris
Iris
1 měsíc
Reply to  Josef

Té už to nenapíše nikdo – – –

Lucie
Lucie
1 měsíc

My jsme 6ti člena rodina, přibylo nám do rodiny miminko, ještě než se stalo co se stalo jsme vyšli a žili v pohodě. Teď se stalo i to že jsme raději netopili, chodili teplé oblikany a šetříme jak se dá. Dřív jsem za 2000 nakoupila pěkný nákup co vydržel na cca týden možná dyl, teď jsem nakoupila to základní a pro děti nějaký ten jogurt a šla jsem s dveřmi malými taškami a nic tady skoro není. U nás v Český republice nikoho nezajimame. Jen aby si nahrávali tam nahoře vlastní kapsu. Peníze nepridaji, daně chtějí zvýšit. Žili jsme na… Číst vice »

Marketa
Marketa
1 měsíc
Reply to  Lucie

Já bych si nepořídila čryři děti ikdyž za vlády našich babiček jich měli i šest sedm a vyrostly, ale jak vyrostly ty děti, nedá se to srovnat s dnešními náročným dětmi, musí žít skromně a závidí bohatým který má vše.

Josef
Josef
1 měsíc
Reply to  Lucie

Při volbách jste si to měli spočítat a nevěřit ODS na plane sliby Spolu bude líp. Byl jenom boj kdo skoho Babiš versus dnes již známá petikoalice .

Iris
Iris
1 měsíc
Reply to  Josef

A co mám dělat, když jsem ty kokoty nevolila – no já jsem nevolila ani Babiše – nějaký velký výběr tam nebyl…

Fve
Fve
1 měsíc
Reply to  Josef

republika ma dluhy kam se podivas, mate navod kde ubrat na danich, splacet z toho dluhy a jeste dotovat slabe rodiny , tak sem s tím…

Ela
Ela
1 měsíc

Nezlobte se na mě, ale jestli paní Helena s manželem dají dohromady 60tisíc a připadají si jako chudáci, pak s paní Helenou a její rodinou není něco v pořádku. Ale jestli jedí kaviár, topí v rodinném domě na 25 stupňů Celsia a svítí pánubohu do oken, tak to pak jo, jsou to chudáci…

Novák
Novák
1 měsíc
Reply to  Ela

Jestli ono to nebude o výdajích? Taková hypotéka na 5 milionů a změna výše úroků udělá své. Odsuzovat někoho, bez znalosti je jednoduché. Jednoduché, pro jednoduché.

Radovan Szwarc
Radovan Szwarc
1 měsíc
Reply to  Novák

Takoví lidé se většinou chodí stravovat do restaurací. Kupuji si různé věci a hlavně neumí šetřit. S manželkou máme čtyři děti hypotéku na dům. Také máme příjem kolem šedesáti tisíc měsíčně a peníze nám nechybí. Nevyhazujeme peníze za blbosti. Máme dvě auta a nějak nám ty peníze nechybí. Jenom se to chce lehce uskromnit.

Novák
Novák
1 měsíc
Reply to  Radovan Szwarc

Jsem rád, že vám to zatím finančně vychází, na jiné nemyslíte. Změna nastane, až se vás to osobně dotkne.

Marketa
Marketa
1 měsíc
Reply to  Novák

Pan Radovan má pravdu, neumí se uskromnit o hypotéce tam není řeč, srovnává sebe a ukřivděnou Helenu, která neumí šetřit nic víc.

Iris
Iris
1 měsíc
Reply to  Novák

Je docela dobře možné, že se ho to už osobně dotýká – jen zvolil cestu, která jim vyhovuje – uskromnit se – a v tom s ním naprosto souhlasím. Zjevně umí dobře počítat.

Radovan Szwarc
Radovan Szwarc
1 měsíc
Reply to  Novák

Ono to nechce být lenivý. Když mám barák tak je k němu i nějaké to pole. Sadíme brambory sejdeme si zeleninu nějakou tu slepici na vajíčka kupujeme si mléko od zemědělce tak si doma uděláme tvaroh i máslo. Takhle to děláme už dlouho. I jogurty se dají doma vyrobit. Ne jenom sedět a mít doma anglicky trávník. Teď jsem si koupil včely.

Iris
Iris
1 měsíc
Reply to  Radovan Szwarc

Je to tak – lidi mají velké zahrady a nemají na nich ani jeden ovocný strom – protože z něj padá listí a uklidit to je “strašná práce”…
Slepice a králíci jim smrdí, zeleninu prý si koupí – tak proč si tím “ničit” zahradu.
Ale už teď řvou, že jídlo je drahé…paní, namísto toho, aby cestou ke dveřím vytrhla pár kousků plevele, raději zaleze cvičit na rotopedu a na jednoduchou údržbu zahrady si najme zahradnickou firmu…k tomu není co dodat…

Ivo
Ivo
1 měsíc

Prodám barák stěhuju se do Ruska