Co my chudáci s výplatou 30 tisíc, ptají se lidé. Peníze už jim nestačí ani na jídlo. Chtějí se bouřit

Situace už je skutečně vážná a lidé mají stále hlouběji do kapsy. Je to celé vlastně zvláštní. Ve skutečnosti v té kapse mají mnozí více než kdy měli, ale pouze pokud jde o čísla napsaná na bankovkách. To, co si za ně koupí, už je věc druhá a úplně odlišná. Rychlé zdražování naopak způsobuje, že se lidé začínají mít hůře než před několika lety. Jednoduše si toho totiž mohou koupit méně.

Když už ani dobrý plat nestačí

Spousta lidí slavila, když od loňského roku došlo ke zrušení superhrubé mzdy a zachování daňové zátěže. Ve výsledku to znamenalo, že si polepšili všichni zaměstnanci o poměrně slušnou částku. Tohoto vítaného bonusu si ale neužívali příliš dlouho. Stalo se přesně to, co ekonomové předpokládali. Tedy, že více peněz v oběhu navýší ceny a nula od nuly pojde.

Ve skutečnosti to je ale mnohem horší, protože se přidalo několik externích šoků, které celou situaci ještě více podtrhly. Když jsme tak v minulých dnech a týdnech vydávali sérii článků o zdražování, ozývali se nám na to lidé s jejich vlastními příběhy, jak na tom doopravdy jsou.

Jako červená nit se jimi táhne stížnost, že je pro ně stále obtížnější vyjít s jejich výplatou, která jim přitom ještě před pár měsíci stačila. “Nikdy jsem se neměla za chudáka. Vydělávám 30 tisíc čistého a vždycky jsem s tím v pohodě vyšla. Manžel má podobnou částku a nebyl tak pro nás problém uživit celou rodinu. Stačilo ale pár měsíců, zvýšení záloh na elektřinu a plyn a teď ty hrozné ceny potravin. Už si jako chudáci připadáme. A prý bude ještě hůř,” uvedla paní Helena z Ústí nad Labem.

Foto: Shutterstock

Kdysi silná střední třída

Pokud vezmeme paní Helenu, můžeme vycházet z toho, že to byla právě ona a její rodina, co jsme si ještě donedávna mohli představovat jako českou střední třídu. Na tu mohla být Česká republika hrdá, protože byla jednou z nejsilnějších v celé Evropě. Ačkoliv se to nezdá, jen málo lidí zde žilo v chudobě a v porovnání s jinými zeměmi tu nebylo ani tak velké množství boháčů. Dá se říct, že země stála právě na střední třídě.

Tento standard se však právě teď otřásá v základech. Lidé ze střední třídy se rychle řítí do chudoby, kdy si nemohou dovolit to, na co byli zvyklí. Ačkoliv statistiky to podchytí až za čas, tento trend již započal.

Zaznívají také hlasy o tom, že pokud to takto půjde dál, nezbude lidem nic jiného než vyjít do ulic.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Stálý redaktor magazínu AAzdravi.cz. Celý život se zajímá o zdravý životní styl, jehož efekt na spokojený život ho nepřestává fascinovat.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
120 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jana
Jana
1 měsíc

Já mám rozhodně míň jak 30 tisíc a musím s tím vyžít. Platím nájem, půjčku, energie, vodu, mazlíčka, jídlo. A i tak je to málo, i když s přítelem dohromady máme cca 38 tisíc. A ty pohonné hmoty nám to ještě víc ztížili. A vláda hlavně nic nedělá, dělá z lidí jen chudáky.

Marketa
Marketa
1 měsíc
Reply to  Jana

Co asi může vláda dělat, poraďte, sama nevím a Babiš je z toho venku, za vše mohl Babiš. Žít skromně jako kdysy, umřít nikoho nenechají a čas ukáže.

Novák
Novák
1 měsíc
Reply to  Marketa

Jak to asi dělají v jiných zemích. To přece nemůže být složité, si toto zjistit, nejen pro vás.

Marketa
Marketa
1 měsíc
Reply to  Novák

A jak to dělají ? Mají se lidé lépe v Polsku, Maďarsku, Rumunsku, nebudu jmenovat ty země co mají dáávno vysokou úroveň. Poraďte mi.

Novák
Novák
1 měsíc
Reply to  Marketa

Mají zastropovane ceny, popřípadě snížené, nebo zrušené DPH na základní potraviny. Lidé kteří chodí do práce, nemusí chodit na sociálku, aby neumřeli hlady.

Marketa
Marketa
1 měsíc
Reply to  Novák

Já prosím občas do Polska zajedu mám to dvacet km, co dám za benzín to na něčem co je v promoci ušetřím, takže nula, prodavačky mi řekli, u nás se taky zdražuje a to mají do léta zastropované ceny, takže pane žádná sláva. To lidí nezachrání, spousta lidí žije od výplaty k výplatě, jsme důchodci ve svém na tom se dá ušetřit, na to má každý myslet v produktivním věku, my ještě ušetříme na horší časy. My to umíme a nerozhazujeme,

Iris
Iris
1 měsíc
Reply to  Novák

To je okamžitá a účinná pomoc, ovšem ne na dlouho – co ale dál?

Iris
Iris
1 měsíc
Reply to  Novák

To ano – zjistit to není problém. Problém je, jak to udělat u nás – k tomu asi bude třeba nějak přimět vládu, aby takové rozhodnutí učinila – máte nějaký nápad?

Petra
Petra
1 měsíc

Lidi, uvědomte si, že si vzali třeba hypotéku, kde platí vysoké splátky. A pokud se vám nezdá, že pracujete do roztrhání těla za 15 tis. měsíčně, tak konfrontujte zaměstavatele nebo doporučuji pokouknout po jiné práci. Dokud budou lidi ochotni makat za pár, nemá zaměstavatel důvod platy zvedat…

Iris
Iris
1 měsíc
Reply to  Petra

Ne vždycky je situace tak jednoduchá, jak to vy vidíte.
Pár lidí zaměstnávám a víte, co je nezbytné? Překvapivě odvody státu – ty musíte zaplatit, ať na ně vaši zaměstnanci vydělají nebo ne – a hádejte, kdo to zaplatí, když zrovna v tom měsíci není dost zakázek…jinak přijdou pokuty a ty jsou téměř likvidační.
Zvednout plat zaměstnanci můžete, ale musíte mít pak na zaplacení.
“pokouknout se” po jiné práci také můžete, ale otázka je, jestli ji dostanete.

Marketa
Marketa
1 měsíc
Reply to  Petra

Pokud to není vzdělaný člověk těžko sežene práci za třicet, to nikdo nedá, kontrola zaměstnavatele to je blábol, jiná práce za víc neskutečná otrokárna u pasu a to každý nedá, zbývá šetřit a to na všem, cigára a auta je samozřejmost a být nemusí, jako restaurace a dovoleně bohužel. Nikdo hladem nebude.

Iris
Iris
1 měsíc
Reply to  Marketa

Ani vzdělaný člověk nemá jistotu, že sežene dobře placenou práci.

Robert
Robert
1 měsíc

Jste fungující rodina. Určitě přijdete na řešení aby jste se měly lépe. Já jsem otec samoživitel třech dětí s platem 25k měsíčně. Matka zatím neposlala žádné výživné, bohužel budu muset chodit o sobotách na brigády abych si zajistil na Phm. Přestal jsem i kouřit, ale jinak pořád vycházím a děti zabespečuji. Vše jde. Golf ješťe budu muset chvilku vydržet než se vyměřil výživné a pak to už bude ale Ok. Bude klídek. A 60k měsíčně nepotřebuji. Neříkám samozřejmě že bych je nechtěl, ale jde to i bez nich.

Marketa
Marketa
1 měsíc
Reply to  Robert

Myslím si, že máte i doplatky na bydlení a o tom to je. Žít skromně, čas ukáže.

Olsan
Olsan
1 měsíc

A kdo má těch třicet to by mě fakt zajímalo

Petra
Petra
1 měsíc
Reply to  Olsan

Ten, kdo si umí najít dobrou práci jako například ja. Letos nám zvyšovali mzdu o 7% a na příští rok máme slíbeno 10%.

Iris
Iris
1 měsíc
Reply to  Petra

Tak buďte ráda a uvědomte si, že o tu práci taky můžete ze dne na den přijít (což vám nepřeju).
Dělám sama na sebe a věřte, že někdy je to jako na houpačce – jeden, dva, tři měsíce je to super, zakázek spousta, že člověk těžko stíhá a pak třeba měsíc i dva nic a musím vyžít z toho, co se vydělalo za ty tři měsíce. A tak pořád dokola.

Jana
Jana
1 měsíc

No, tak bych chtěla vidět, když by brala necelých 12tis. a měla 15ti leté dítě a nemohla si nikde přivydělat 😡
Kdybychom nežili u mamky, tak bychom byli… víte kde… Jo, vlastně máme ještě přídavek na dítě….
K tomu ke všemu náklady na zdravotní pomůcky v tisících až statisících……
Pak je super číst, jak brečí s příjmem 30tis. krát dva…..

Marketa
Marketa
1 měsíc

A co tak když samoživitelka vydělá 16 tisíc ve fabrice, musí bydlet u rodičů jinak by šla pod most i tak se dá žít a tu si někdo stěžuje s 30 ti tisíce dvakrát to je 60 tisíc, lidi neumí šetřit, kupují kde co a myslí si, že je to standart, jen tak dál utáhnout pásek mladým ať jsou skromnější.

Marky
Marky
1 měsíc

Je krasne to cist a pak videt, kolik prijde rodicak…

Marketa
Marketa
1 měsíc
Reply to  Marky

Rodičák je dovolená od práce a ten je vyplácený luxusně, já musela po půl roce mateŕské do práce, stát nepřispíval nic a žili jsme, dnes si užívám důchodu a žiji ve svém.

Vladimír
Vladimír
1 měsíc
Reply to  Marketa

To máte pravdu ….bylo hůř …manželka měla 800 invalidní důchod….kvůli postižení dítěte do 6 ti let pak onemocněla taky …. takže zase nic…musel jsem si zřídit živnost a dělat skoro nonstop…. jenže živnost postupně krachla ..a..tak prázdnou lednici mají jen v krámě…..jediný štěstí bylo že v době prosperity jsem mohl odkoupit obecní byt a nemusím platit nájem ….jinak bych už byl pod mostem. naštěstí jsem sehnal zaměstnáni za 12000 až na 19 před rokem do onemocnění… a splatil dluhy ..teď j 4 měsíce čekání na částečný důchod….příjem 0…. Teď 7300 důchod a možná na pár měsíců podporu ..pracovat nemůžu.tak zatím… Číst vice »

Adéla
Adéla
1 měsíc

A co teprve chudáci co mají jen 14000 čistého zaplatí nájem, energii, tak tak jim zbyde na jídlo a na ostatní věci nejsou peníze!! a vy oba vyděláváte 30000 a brečíte?? Vy chudáci rozhodně nejste

Láďa
Láďa
1 měsíc

Paní to očividně přehání, nebo je finančně negramotná. Celkový příjem mají 60 000 čistého a nevyjdou? Osobně beru zhruba 40 000 + mám manželku na mateřské a myslím si, že se máme velmi dobře. Paní bych dal plat 20 000 čistého a ať se stará, když jí je toto málo.

Klára
Klára
1 měsíc

Taky bych brala, kdybych měla třicet tisíc čistého.Máme postižené dítě, které má k tomu ještě PAS a má příspěvek na péči 6600,- jsem s děckem doma, vyžaduje to mnoho péče.Manžel chodí do práce, ale třicet neměl nikdy a to je celé dny v práci.Z toho vyjít je zoufalý,ale nic jiného nezbývá.