Co nastane, když zmrazíte citrony. Výsledek vás naprosto odrovná

Citrony jsou velmi oblíbeným ovocem, a to nejen kvůli své chuti, ale také blahodárným účinkům, kterými disponují. Někteří lidé si tak s oblibou dopřávají čaj s citronem nebo třeba citronovou vodu po ránu, která pomůže nastartovat jejich metabolismus. Zkoušeli už jste ale citron zamrazit?

Skvělé citrony

Citrony jsou velmi bohaté na vitamin C a B, pektiny, draslík, sodík, vápník, železo, flavonoidy či antioxidanty. A vězte, že v citronové kůře najdeme desetkrát více živin než v citronové šťávě. V případě zmrazení citronu můžeme těžit z celé jeho síly.

Dobrou volbou za tímto účelem jsou bio citrony. Jak se totiž ukázalo, běžně dostupné citrony totiž jen tak nezbavíme škodlivých látek, které získaly postřikem, hnojivy nebo z pesticidů. Ani běžným omytím to není možné. Proto je vhodné volit šetrně pěstované plody.

Když už citrony máme, do hrnce nalijeme vodu, přidáme trochu octa a vložíme citrony. Následně je omyjeme čistým kartáčkem. Potom počkáme 15 minut, a znovu je omyjeme.

Foto: Shutterstock

Způsoby zamrazení citronu

Citrony vcelku zaberou v mrazícím boxu pochopitelně více místa, ovšem hodí se, když jejich kůru budete strouhat do různých moučníků při pečení nebo při vaření, popřípadě do salátů. Citrony byste měli zmrazit v sáčku, na který si napíšete datum uskladnění.

Do drinků se naopak hodí zamrazit plátky citronu. Ten tak předtím nakrájejte právě na plátky. Pozor ale s uskladněním. Plátky rozprostřete rovnoměrně. Pokud k sobě přimrznou, nelze je oddělit.

Zmrazit lze také citronovou šťávu, kterou z citronů vymačkáte. Samotnou kůru potom můžete nastrouhat či rozdrtit v mixéru a zamrazit samostatně v sáčku.

Citrony vydrží v mrazáku přibližně tři až čtyři měsíce. Připravte se na to, že po rozmrazení budou trochu kašovité. Nebojte se je ale používat, a to i včetně kůry.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Maminka se zájmem o zdravý životní styl. Miluje dlouhé procházky přírodou zakončené posezením v dobré restauraci.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Iris
Iris
14 dní

Mě “naprosto odrovnal” už tento článek a tak se radši ani nebudu pokoušet citrony mrazit 😀

Tomáš
Tomáš
14 dní

A co tedy má nastat, že nás to má “naprosto odrovnat”?
Mimochodem: postřik, hnojiva a pesticidy? Postřik jsou přece ty pesticidy.

Last edited 14 dní by Tomáš