Co nikdy nesmíte dělat s česnekem. Lidé takto většinou zničí jeho léčivé účinky

Fenomenální účinky česneku jsou známy po celá staletí a lidstvo je neustále využívá. V současné době sice mnozí dávají přednost moderní medicíně, avšak zejména na poli prevence má česnek stále nezastupitelnou úlohu. Nejde ani tak o to, že by dokázal léčit závažné nemoci, takové schopnosti skutečně nemá, avšak jeho dlouhodobá konzumace vede k tomu, že je organismus mnohem silnější, odolnější a dokáže se takovým chorobám lépe bránit.

Jak vytěžit z česneku maximum

Bohužel však neplatí, že by česnek tyto své zázračné účinky měl ve všech případech, tedy v jakékoliv formě své úpravy. Naopak, mnohdy dochází k tomu, že jeho účinky znehodnotíme a nemůžeme tak z nich těžit, přestože se domníváme, že tak činíme.

Česnek je například velmi často používaným doplňkem k vaření. To je naprosto legitimní, protože má mimo jiné zajímavou chuť, která dodá různým jídlům ten správný šmrnc. Neměli bychom se ale domnívat, že uvařený česnek nám přinese něco více než právě lepší chuť. Vařením se totiž připravíte o nejdůležitější látku, kterou česnek obsahuje, a tou je alicin. Z toho vyplývá, že pro využití jeho zdravotních benefitů musíme česnek konzumovat syrový a pokud možno rozdrcený. V takovém případě totiž vylučuje maximum antimikrobiálních látek.

Všeho moc škodí a platí to i v případě česneku. Ten by se měl konzumovat v dlouhodobém období v menší míře. Pokud si budete dávat několik let každý den jeden či dva stroužky česneku, vaše zdraví to jednoznačně posílí. Opačně to ale nefunguje. Pokud budete chtít stejného efektu dosáhnout za měsíc, nepomůže vám ani když česneku sníte za den sebevíce. Naopak, tímto způsobem si spíše uškodíte. Příliš velké množství česneku vám může poničit mikroflóru ve střevech. Doporučeným maximem za den je pět stroužků česneku.

Foto: Shutterstock

Není česnek jako česnek

Příliš vám nepomůže ani česnek, který už je starý. Největší výhody totiž plynou z čerstvého česneku. Ten lze poznat podle toho, že má ve svém středu zelený stonek. Česnek si proto vybírejte velmi pečlivě a ideálně pořizujte od osvědčeného prodejce. Zároveň ho příliš dlouho neskladujte. Česnek sice vydrží, ale už nebude čerstvý.

S čerstvostí souvisí i další chyba, které se lidé často dopouštějí. Namísto toho, aby sáhli po pravém čerstvém česneku, raději si pořídí některý z doplňků stravy, který slibuje velký obsah prospěšných látek z česneku v koncentrované podobě. Sice tak obejdou problém se zápachem, ovšem takové přípravky nemají s česnekem příliš společného, a tak od nich nemůžete ani nic moc očekávat.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Iris
Iris
2 let

Na to, že jste tzv. výživová poradkyně, padají tady z vás solidní nesmysly.
Odkdy má čerstvý česnek uprostřed zelený stonek? To není stonek, ale klíček – takový česnek už začíná rašit – a ten už rozhodně není čerstvý.
Odkud opisujete ty svoje bláboly – toto totiž není jediný, který z vás vypadl… Nevadí vám, že tady ze sebe děláte blbce?

Karel
Karel
1 rok
Reply to  Iris

Naprostý souhlas. Větší blbost autorka tohoto článku nemohla napsat.

Jiří
Jiří
2 let

Zelený stonek má česnek právě zjara to totiž raší a tedy již slábnou jeho účinky,mate- li zelené stredy už v zimě je špatně uskladněný.Asi v teple a světle,to je velká chyba