Co se stane s vaším tělem, když budete jíst jen jednou denně? Připravte se na velké změny

Konzumaci pouhého jednoho jídla za den praktikuje stále více lidí. Jejich motivace jsou přitom různé. Někteří jednoduše v průběhu hektického dne nestíhaní ani se najíst, a tak vše doženou, pochopitelně proti jakýmkoliv radám o zdravotním stylu, až večer, kdy zkonzumují velké množství jídla na jednou. Další se však řídí specifickou dietou, která radí jíst jen jednou denně, protože potom má organismus příležitost hubnout a není neustále zatěžován dalším přísunem potravin.

Stravování, které vede k samým problémům

Odborníci však nemají příliš pochopení ani pro jednu z těchto cest. Stravovat se jen jednou denně není nic, co by bylo pro náš organismus bylo jakýmkoliv způsobem prospěšné, ba právě naopak. Jedním jídlem denně totiž oslabíte látkovou přeměnu. Tělo je zvyklé dostávat energii pravidelně. Pokud mu tento proces narušíte, začne se připravovat na horší časy. I když tak přijmete jen jedno jídlo denně, bude se z něj snažit maximum přesunout do tukových zásob, které si tvoří jako rezervu.

Ačkoliv si budete říkat, že když jíte jen jednou denně, musíte zákonitě zhubnout, nebude tomu tak. Kromě narušené látkové přeměny to povede mimo jiné k tomu, že vaše jediná porce za den bude příliš velká a tělo ji nedokáže náležitě zpracovat tak, jak by to udělalo se stejným množstvím jídla rozprostřeného do celého dne. Může se vám také stát, že se častěji neudržíte a prostě zhřešíte. Abyste zahnali pocit hladu, vypomůžete si třeba žvýkačkou či bonbonem, které však obsahují velké množství cukru. Případně budete častěji pít kávu s mlékem a cukrem, což jsou další prázdné kalorie.

Jedno jídlo za den není ničím dobrým ani pro zažívání. To je stavěné na pravidelnou menší práci, nikoliv na jednu obří porci jídla. Tím zatížíte celý zažívací systém a nemělo by pro vás být překvapením, že si tak zaděláte na žaludeční vředy či problémy s vylučováním. Pokud už nějakými zažívacími problémy trpíte, není pro vás taková forma stravování absolutně vhodná.

Foto: Shutterstock

Nemůžete jíst cokoliv

Omezený příjem jídla za den se obvykle pojí s přerušovaným půstem. Ten má několik alternativ. Například hladovíte 16 hodin denně a 8 hodin můžete jíst. V přísnější verzi však máte na jídlo pouze jednu hodinu denně, zbytek musíte přečkat bez něj. Tímto typem výživy si zřejmě jen rozházíte metabolismus. Jedinou kategorií, která je schopna ho bez větší újmy zvládnout, jsou mladí muži do pětadvaceti let. Ale například u mladých žen se vůbec nedoporučuje, protože kromě problémů se zažíváním rozhází i hladiny hormonů v těle. Mohou si tak přivodit i předčasnou menopauzu. Ženy také při hubnutí velkou měrou ztrácí svaly, zatímco tuky jim v těle zůstávají.

Řada lidí jí jednou denně také proto, aby mohla hřešit. Domnívají se, že když mají jen jedno jídlo za den, mohou sníst cokoliv. To je ale pravý opak toho, jak by měli postupovat. V případě takové diety je třeba maximálně dbát na kvalitu daného jídla a vypočítat si, zda obsahuje dostatek všech základních složek, ať už jde o bílkoviny, sacharidy, tuky či vitamíny.

Foto: Shutterstock, zdroj: Healthline

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Radek
Radek
2 let

Jedl jsem jednou denně. Mám vřed na dvanácterníku a zánět konečníku. Již nikdy více.

Erik
Erik
2 let

Ze svých zkušeností vím, že to není úplně pravda,… Mám velmi fyzicky náročnou práci a jím opravdu jen jednou denně a to večeři. Přibral jsem? Ztloustl jsem? Ani náhodou,… jednou za čas se mi začne točit hlava, řeším to tak, že se pořádně najím a napiji. Během chvilicky se to srovná. A jedu opět nanovo. Měl jsem přes 100 kilo a nyní si váhu držím pod 90 kg. Tak ať mi nikdo netvrdí, že ztloustnu, když jím jednou denně,… Toto praktikuji už pár měsíců. Nic se mi zatím nestalo,…

Božena Vlasatá
Božena Vlasatá
2 let

Jím vše od 12 hodin do 18 hodin. Ztratila jsem lehce 20 kg a vyhovuje mi to moc.
Jsem plná energie a kromě procházek jsem v životě necvičila. Amen.