Vědci jmenovali potravinu, kterou má každý člověk jíst jednou denně. Většina to ale nedělá

Pokud by každý člověk jedl tuto potravinu alespoň jednou denně, pravděpodobnost vzniku srdečních chorob by celosvětově prudce propadla. Ano, takové účinky má avokádo. Toto ovoce je jednoznačně v rostoucím trendu a lidé ho konzumují stále častěji. Od stavu, kdy by si ho dopřávali denně, jsme ale stále na hony vzdálení.

Příznivý vliv na srdce i střeva

Vědci zjistili, že avokádo chrání srdce podobným způsobem jako olivový olej či ořechy ve zdravé středomořské dietě. V roce 2018 byla zpracována analýza deseti studií, ze které vyplývá, že lidé konzumující 1 až 3,7 avokáda denně mají výrazně vyšší zdravý neboli ochranný cholesterol HDL.

Může se to zdát být jako hodně, ale vezměte na vědomí, že oblíbený recept na guacamole obsahuje jedno avokádo na osobu. Tato potravina je bohatá také na mono nenasycené mastné kyseliny, vlákninu (9 gramů na průměrné avokádu) a draslík. Všechny tyto ingredience přitom posilují kardiovaskulární zdraví.

Kromě toho, že avokádo příznivě ovlivňuje hladiny cholesterolu, nové studie naznačují, že je velmi přínosné také pro střevní biom.

Foto: Shutterstock

Avokádo pomáhá při hubnutí

V roce 2020 proběhla studie, ve které se účastníci rozdělili na dvě skupiny. V jedné skupině konzumovali lidé jedno avokádo denně, zatímco ve druhé nikoliv. Jednoznačně se ukázalo, že ve skupině s avokádem došlo k rozšíření diverzity střevního biomu a redukci žlučových kyselin.

Lidé, kteří se zajímají o to, jaké potraviny konzumují a kolik mají kalorií, mohou namítnout, že avokádo je na kalorie poměrně bohaté a tedy se teoreticky nehodí pro ty, kdo chtějí hubnout. Znamená to však, že avokádo skutečně brání hubnutí?

Výsledky studií tomu nenasvědčují. Naopak, několik výzkumů potvrdilo, že lidé, kteří pravidelně pojídají avokádo, mají v průměru citelně nižší BMI, obvod pasu i tělesnou váhu než ti, kdo se tomuto ovoci vyhýbají.

Foto: Freepik, zdroj: Utswmed, NCBI, Journal of Nutrition

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Jana Černá
Jana Černá
2 let

Konzumovala bych avokádo denně a ráda, ale cena je vysoká a kvalita i za takto vysoké ceny občas nevalná😒