Nejpoužívanější lék na bolest má problém. Řadě lidí může poškodit srdce. Patříte mezi ně?

Patří mezi nejpoužívanější a nejoblíbenější léky na světě. Mnozí na něj nedají dopustit a léčí s ním kde co. Nové poznatky ale ukazují, že aspirin nemusí být zdaleka vhodný pro všechny, ba právě naopak. Podle nejnovějšího výzkumu existuje významná skupina lidí, která by ho raději neměla užívat. Zvyšuje o nich totiž pravděpodobnost srdečního selhání o celých 26 procent.

Aspirin je pro některé lidi rizikový

Jde o lidi, kteří mají minimálně jednu predispozici pro rozvoj srdečního onemocnění, jak uvádí studie zveřejněná v časopise ESC Heart Failure, který vydává Evropská kardiologická společnost. Tyto predispoziční faktory zahrnují obezitu, vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol, cukrovku, ale také třeba kouření.

Jedná se o první potvrzení toho, že u lidí s aspoň jedním rizikovým faktorem srdečního selhání, kteří brali aspirin, je vyšší pravděpodobnost, že je problém postihne než u těch, kteří lék nebrali. Přestože tato zjištění musíme ještě potvrdit, je tu jasný náznak potenciální souvislosti mezi aspirinem a srdečním selháním,” uvedl autor studie, doktor Blrim Mujaj, který působí na univerzitě v německém Freiburgu.

Foto: Shutterstock

Užívání léku konzultujte s lékařem

Vědci přitom zkoumali významný vzorek více než 30 tisíc lidí z Evropy a USA, kteří mají některý z výše uvedených rizikových faktorů, tedy trpí například cukrovkou, kouří nebo mají vysoký tlak. Účastníci pak byli klasifikováni jako ti, kdo aspirin užívají a ti, kdo nikoliv. Lékaři je pak sledovali dlouhé roky, aby mohli učinit zodpovědný závěr. V průběhu sledování si všímali především toho, zda a u koho se objeví fatální či nefatální srdeční selhání, které si vyžádá hospitalizaci.

Ukázalo se, že riziko rozvinutí nového srdečního selhání je o 26 procent vyšší u lidí, kteří užívali aspirin. Přestože jde zatím o první práci, která se na tento problém soustředila a bude nutné ji potvrdit dalšími studiemi, podle řešitelů studie je jednoznačné, že lidé, kteří mají zdravotní problémy týkající se kardiovaskulárního systému, by s aspirinem měli nakládat velmi opatrně a jeho užívání konzultovat s lékařem.

Foto: Shutterstock, zdroj: ESC Heart Failure

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
7 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Aneta
Aneta
2 let

Ještě než jsem článek otevřela, tak už jsem si byla stoprocentně jistá, že se jedná o Aspirin. 😄😄😄 Nehodí se jim do krámu v této covidové době. Co kdyby náhodou léčil…

RTN
RTN
2 let

Co se jim léty prověřený aspirin nehodí do krámu? Tzn. Že je jen otázkou blízkého a velmi krátkého času, než ho stáhnou z oběhu.

Zdenek
Zdenek
2 let

Přesně, že s tím vylezli teď, když by mohl tento lék pomáhat proti covidu.

Dana
Dana
2 let

V době kdy se začalo psát, že funguje při léčbě covidu najednou takováto studie? Zajímavé…..

beran
beran
2 let

Klasika,jakmile začne být Aspirin nepohodlný ,protože ředí krev a tudíž brání koronaviru v ucpání cév a udušení,tak ho budme deoonestovat ,stejně jako Ivermectin,který vyléčil miliony lidí po celém světě a Isoprinosin.To už je ubohost.O co jim jde? Vymlátit lidstvo?

Antonín
Antonín
2 let

Velmi pozoruhodné zjištění, přesně zapadající do současné doby. Bylo totiž také zjištěno, že je funkční na covid a ti je třeba potlačit!

Petr
Petr
2 let

Za tento článek vás obchody budou milovat…