Krevní test odhalí rakovinu čtyři roky před prvními příznaky. Jde o významný krok v boji se zákeřnými nádory

Nový krevní test PanSeer dokáže odhalit nejčastějších 5 typů rakoviny4 roky před tím, než jejich příznaky zachytí současné metody. Podle odborníků lze pomocí testu odhalit rakovinu tlustého střeva, žaludku, jícnu, plic a jater. Právě tyto typy zhoubných nádorů patří k nejčastějším. V České republice je vůbec nejčastějším nádorem rakovina tlustého střeva.

Mezinárodní vědecký tým informaci zveřejnil v odborném časopise Nature Communications. Pomocí krevního testu lékaři diagnostikovali rakovinu dlouho předtím, než se projevily její příznaky téměř u všech lidí, u kterých to zkoušeli. Už 4 roky před vypuknutím nemoci jsou v jejich krvi příznaky rakoviny. To uvedl pro odborný časopis Scientific American spoluautor studie Kun Zhang z Kalifornské univerzity v San Diegu.

Studie rakoviny

Vědci odebrali vzorky krve lidem, kteří vůbec neměli žádné příznaky rakoviny. Výzkum začal už v roce 2007, kdy lékaři odebrali vzorky krve od 123 000 zdravých obyvatel čínské provincie Tchaj-čou. Pak od nich odebírali krev každoročně. K tomuto účelu vzniklo speciální skladiště pro více než 1,6 milionu vzorků. Za 10 let se rakovina objevila přibližně u 1 000 osob z této skupiny.

Druhy rakoviny

Vědci se zaměřili na test pro odhalení 5. nejčastějších typů rakovinových nádorů, tedy žaludku, jícnu, kolorektálního karcinomu neboli tlustého střeva, plic a jater. Dostal název PanSeer a jde o princip odhalování vzorců methylace, chemické změny v DNA. Test zkoumá izolovanou DNA z krve a měří methylaci na 500. místech v genetickém kódu, kde signalizuje přítomnost zhoubného bujení. Umělá inteligence to vyhodnotí s komplexní předpovědí pravděpodobnosti rozvoje rakoviny.

Výsledky testování

Test odhalil rakovinu 4 roky před tím, než se klinicky objevila, a to s pravděpodobností 90 %. Naopak ji přisoudil jen pro 5 % lidí, u nichž se pak neobjevila. Nyní se bude s pomocí nezávislého týmu vše ohledně krevního testu PanSeer znovu ověřovat a pak by se mohlo začít s jeho klinickým využíváním v běžné praxi.

Foto: Freepik

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments