Cuketou se můžete snadno otrávit. Jedovatý kus prozradí specifická chuť

Pokud pokrm připravený z cukety chutná hořce, zpozorněte. Po jídle by vám nebylo zrovna nejlépe. Trávicí potíže způsobuje toxin zvaný kukurbitacin, který obsahují cukety, okurky či dýně. Podívejte se, na co si dát pozor.

Otravy cuketou jsou poměrně časté, ale ke smrti opravdu dochází pouze v extrémních případech. Většina lidí otravu z cukety ani nepozná a neví o ní. Hlavním příznakem je totiž většinou jen průjem, zvracení a častější nutnost použití toalety.

Kde se bere kukurbiacin a jak poznat otravu

Cukety, ale i okurky nebo dýně obsahují toxin zvaný kukurbitacin. Hladina tohoto toxinu je v rostlinách v obvyklých případech velmi nízká. Objeví se však i případy, kdy se může hodnota toxinu o dost zvýšit. K tomu dochází hlavně vlivem značného sucha nebo při působení škůdců. Jídlo připravené z takové zeleniny může způsobit otravu. Tu ve většině případů doprovází jen zažívací potíže. Většinou se nejedná o problém vyžadující lékařskou péči a mnohdy o otravě nemáme vůbec tušení.

Na co si dát pozor

Nejdůležitější je vsadit na svou vlastní chuť. Pokud si domů z obchodu přinesete cuketu, dýni nebo okurku, které chutnají opravdu hořce, nebo si hořké plody vypěstujete na zahrádce, v žádném případě si je nepřipravujte k jídlu, i když se tepelnou úpravou hořkost zmírní. Zdání totiž klame. Jedovatý toxin kukurbitacin totiž nezlikvidujete ani delší tepelnou úpravou a stále působí.

Jak postupovat při otravě

Pokud k otravě dojde, obvykle se zotavíte během několika dnů. Důležité je především dostatečně doplňovat tekutiny, protože díky průjmům a zvracení jich hodně ztrácíme z těla. Pokud se vám přitíží, kontaktujte poradnu Toxikologického informačního střediska na číslech 224 919 293 a 224 915 402, která funguje nepřetržitě. Po odeznění prvních příznaků je dobré jíst suchá a netučná jídla, jako je starší pečivo, sušenky, banány, rýže a dušená mrkev. Vyhněte se konzumaci tučných, těžkých a pikantních jídel, stejně jako alkoholu.

Foto: Freepik

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments