Cukrovku prozradí 3 signály na kůži. Pohled na tvář chorobu odhalí

Bohužel se zdá, že případů cukrovky druhého typu neubývá, ba právě naopak. Postihuje stále více lidí na celém světě, Českou republiku nevyjímaje. Mezi její známé příznaky patří velká únava, neustálá žízeň nebo časté močení. To je všeobecně známo. Avšak diabetes se projeví také ve vaší tváři.

Na co si dát dobrý pozor

Cukrovka druhého typu patří mezi chronické a nevyléčitelné nemoci. Je způsobena obvykle tím, že tělo nedokáže produkovat důležitý hormon inzulin. V některých případech ho sice vytváří, ale nedokáže absorbovat. Úkolem inzulinu přitom není nic menšího než regulace hladiny cukru v krvi. Pokud tento proces nefunguje a rovnováha je narušena, může to mít pro tělo fatální důsledky.

V případě cukrovky platí, že ji může spustit genetická predispozice, ale také nezdravý životní styl sestávající ze sedavého zaměstnání, minimální pohybové aktivity a nevhodné stravy. Mezi typické příznaky diabetu potom patří malátnost, změny nálad, vyčerpání, rozmazané vidění, brnění dolních končetin, hlad nebo žízeň. Ovšem projevy mohou vyrašit také ve tváři.

Kůže je největším orgánem celého těla, a pokud organismus bojuje s vysokou hladinou cukru v krvi, pochopitelně se to na ní projeví. “Šupinatá kůře na očních víčkách je často signálem toho, že vás postihla cukrovka,” uvedl lékař John Quinn.

Foto: Shutterstock

Kůže jako vypovídající faktor

To ale není vše. Mezi další varovná znamení patří malé červenožluté výrůstky. Ty se podobají běžným kožním pupínkům. “Objevit se mohou nejen ve tváři, ale také na hýždích, stehnech, kolenech nebo loktech,” řekl doktor. Také na víčkách očí se mohou objevit malé výrůstky, které upozorňují na nekontrolovatelnou hladinu cukru v krvi.

Cukrovka je ve skutečnosti s pokožkou spojena velmi úzce. Pozorovat tak můžete i kožní infekce, suchou kůži nebo tmavé skvrny. “Pokud se u vás objeví některý z těchto příznaků, měli byste vyrazit ke svému praktickému lékaři, který odebere vzorek krve a zjistí, zda jde ve vašem případě skutečně o cukrovku,” uvádí lékař. Čím dříve se nemoc podaří zjistit, tím lépe. Včasná léčba totiž dokáže zabránit různým zdravotním komplikacím.

Foto: Shutterstock, zdroje: Express, Mayo Clinic, Medlineplus

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments