Odkládáte mateřství na dobu neurčitou? A znáte všechna možná rizika?

Ne všechny ženy byly zrozeny pro to, aby se staly matkou, některé zkrátka mateřství vůbec neláká, a proto jej neustále odkládají. Není žádným překvapením, že se věk maminek prvorodiček neustále posunuje nahoru, za což může nejen moderní doba, ale i hektický styl života. Ne všechny ženy si ale uvědomují, že odkládání mateřství na dobu neurčitou s sebou přináší i určitá rizika…

Mateřství? Zatím ne, díky!

Mateřství je bezesporu nádherné období v životě ženy a zatímco pro některé je obrovským lákadlem už v brzkém věku, pro jiné je naopak děsivou představou, které se snaží vyhnout co možná nejširším obloukem. V důsledku svého strachu pak dítě odkládají, posunují tento životní milník pořád dál a dál a nepřemýšlí nad tím, že jednoho dne by třeba mohlo být pozdě.

Některé ženy se ženou za kariérou, jiné třeba čekají na svého prince na bílém koni. Jenže neustálé odkládání, posunování a odmítání mateřství náhle způsobí, že je jim přes 40 let a ony najednou zjišťují, že ačkoli pro ně už představa být maminka není tak děsivá, počít miminko není až tak jednoduché. A to je právě ten problém.

Dříve to byla pouze výjimka, dnes je to běžný jev

Zatímco dříve, řekněme tak před dvaceti lety, byla maminka starší 25 let spíše výjimka, v současné době je to naprosto normální jev. Nutno dodat, že některé ženy se poprvé stanou matkou dokonce ještě daleko později, klidně až po čtyřicítce. Ženy v pozdějším věku by ale měly vědět, že pro ně může být těhotenství rizikovější a že jej mohou snášet hůře, nežli kdyby se pro miminko rozhodly třeba o deset let dříve.

Jaké jsou možné komplikace?

Teď si možná pohráváte s otázkou, jaké jsou možné komplikace těhotenství v pokročilejším věku, za který odborníci považují věk 35 let a výše, kdy si nejen maminky, ale i jejich děti vyžadují daleko více pozornosti a odborného dohledu.

Jednou z nepříjemností je samotný porod, ten první bývá zpravidla těžší, takže třeba taková ženská pánev se v pozdějším věku daleko hůře přizpůsobuje na příchod miminka na svět. U starších rodiček se také daleko častěji vyskytují těhotenské komplikace – preeklampsie nebo třeba zvracení.

Autor: Nikol Bláhová

Jsem milující maminka malé princezny a zároveň kreativní duše, která ráda skrze své články předává čtenářům nové a zajímavé informace. Vystudovala jsem IT, ale má životní cesta se měla ubírat směrem psaní. Mým snem je napsat knihu - a nejen jednu. Zdraví má každý z nás jen jedno, proto bychom o sebe měli pečovat s láskou, budu ráda, když se díky mým článkům dozvíte něco užitečného.