Další obrovská rána pro rodinný rozpočet. Zdražuje položka, kterou potřebuje každý

Aby toho domácnosti nemusely řešit málo, hlásí se o slovo další segment trhu, který oznamuje navyšování cen. Jsou jím pojišťovny, které oznamují nutnost navýšení zejména majetkových pojistek, tedy těch na domy, byty či automobily.

Dostanete jen to, co si platíte

Není se čemu divit. Pojištění pouze odráží předpokládané náklady, které vzniknou, pokud se daní věc poškodí nebo zničí. A pokud je ta věc čím dál tím dražší, je jen logické, že člověk musí za její pojištění platit více.

V případě pojištění to ale přeci jen není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Mnozí se utěšují tím, že od pojišťoven nedostali žádnou zprávu o tom, že mají platit více. Tak to ale nefunguje.

Pojištěn majetku si člověk musí hlídat do značné míry sám. Pokud si totiž platí příliš nízkou částku, může se mu stát, a při rychlém růstu cen nemovitostí či automobilů to platí dvojnásob, že bude podpojištěný. Na to přijde až v momentě, kdy se něco stane. V takovém případě pojišťovna odmítne plnit v plné výši, ale bude plnit jen do té míry, na jakou byl majetek pojištěn. Znamená to, že dostanete pouze to, za co si platíte.

Výjimkou je povinné ručení, které je v případě automobilů povinné a hradí se z něj škody, které dotyčný způsobí jiným. Tam si pojišťovny hlídají správnou výši, kterou vám pak předepíší.

Foto: Shutterstock

Pojistka jakoby nebyla

V případě pojištění domu, vybavení bytu nebo havarijního pojištění však platí to, co jsme uvedli výše. Je třeba si to hlídat, případně požádat pojišťovnu o výpočet adekvátního pojistného. Ta pochopitelně ráda vyhoví. Některé pojišťovny pak nabízí i možnost indexace pojistného, tedy navýšení o inflaci v daném sektoru.

Každopádně platí, že si domácnosti za pojištění v tomto roce pořádně připlatí. Pochopitelně za předpokladu, že chtějí mít vše v pořádku. V žádném případě si nemyslete, že pojišťovny nějak oklamete a že je skvělé, jak platíte už deset let stále stejné peníze na pojistce. Takové pojištění nestojí za nic a je to jako byste ho neměli.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Stringo
Stringo
1 rok

Neřekl bych, že je stejné platit méně, než vůbec. Sám autor článku správně píše, v případě podpojištění, bude pojišťovna plnit do limitu, tzn. že v případě pojištěného domu na 5 milionů, který mi vyhoří ve chvíli, kdy už má hodnotu 7 milionů, tak pojišťovna plní do výše 5 milionů… Takže je to pořád lepší, než ho nemít pojištěný vůbec. Spíše než na indexaci bych si dal pozor na vyjímky pojištění a ohlídat si co je v pojištění opravdu hrazeno, to je větší problém bych řekl…

Iris
Iris
1 rok
Reply to  Stringo

Taky si myslím, že je lepší dostat aspoň něco, než nic.
Je logické, že pojišťovny zaplatí pouze to, co jste si zaplatili a někdy i to je problém, protože každá pojišťovna hledá jak plnit co nejméně a tak často vymýšlí přímo krkolomné cesty, aby toho dosáhla.