Jak skutečně správně okořenit guláš. Umí to málokdo, poradil šéfkuchař Kašpárek

Potřebujete připravit jídlo pro větší počet osob a vzpomenete si na – guláš. Čeká vás pracovní víkend na zahradě, tak si uděláte guláš. Chcete navařit ve všední den pro rodinu, zase guláš. Není proto divu, že je tolik oblíbený. Na guláši není tak složité uvařit maso, protože ho vaříte prostě tak dlouho, než změkne.

Nejdůležitější je ho umět správně dochutit, inspirujte se proto receptem s paprikami a rajčaty od profesionála Radka Kašpárka.

Seznam ingrediencí

  • 500 g hovězí kližky
  • 500 g cibule
  • 50 g špeku
  • 5 rajčat
  • 1 žlutou papriku
  • 2 bílé papriky
  • 140 gramů rajčatového protlaku
  • 2 lžíce sladké mleté papriky
  • 4 stroužky česneku
  • 500 ml světlého piva
  • 200 ml červeného vína
  • sůl, pepř

Postup

Nejdříve si všechno pokrájejte. Maso na kostky, cibuli a špek na kostičky, a také rajčata a papriky na menší kousky. Dejte restovat špek, a až pustí šťávu a trochu se vypeče, přidejte cibuli, kterou nechte zezlátnout. Poté vložte maso s mletou paprikou, a opečte ho ze všech stran. To je u guláše nejdůležitější.

K tomu přidejte zeleninu, kterou ještě nechte chvilku rozvonět, a protlak. Nebojte se toho, že se maso trochu připéká, to je u guláše v pořádku. Pak přidejte trochu vody a sůl a za občasného míchání vařte cca 3 hodiny. Kdo má rád, může přidat ještě česnek.

Pepř přidejte až ke konci, a pak můžete podávat se svojí oblíbenou přílohou, jako jsou knedlíky nebo chleba či kolínka.

Foto: Shutterstock

Výběr masa

Maso je základ, od kterého se bude odvíjet výsledná chuť pokrmu. Klasický guláš je vaří z hovězí kližky, která se krásně vypeče a výsledkem bude šťavnaté maso. Je ale možné použít i jiné části, jako je krk nebo karabáček.

Maso z hovězího krku je velmi tučné, a proto se hodí i na guláš. Karabáček je sval, která je umístěný nad kližkou. Také obsahuje velké množství kolagenu, ale je více masitý. Guláš uvaříte ale i třeba z hovězí pleci nebo hovězího zadního. Tyto části se používají hlavně na pečení, nicméně záleží na vašich preferencích.  

Foto: Shutterstock

Autor: Martina Hokszová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
8 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Zdeněk
Zdeněk
1 rok

Já teda navim, pana Kašpárka sleduji snad od toho co začal na obrazovkách ale domnívám se že zrovna Protlak do guláše nepatří, základ je hodně vysmažena cibulka ta udělá barvu i chuť. Ale zase guláš je taková spousta každý ho vari jinak.

Martin
Martin
1 rok

Guláš jsem párkrát dělal ale největší pozor je třeba si dát právě na to , aby se opékané maso obalené v paprice NEpřipálilo, . Paprika zhořkne a zkazí vám to celý guláš. Píšou to snad v každém receptu,jen v tomhle je to naopak.

Bertajs
Bertajs
1 rok
Reply to  Martin

Prosím tě nejdříve cibule,paprika a r.protlak tak to má být potom vývar.A Kasparka …ne.

David
David
1 rok

To je slátanina ne guláš, pochybuji, že by tohle radil Kašpárek, spíš nějaký kašpar. Lidi vařte podle starých receptů a ne podle těchto blbostí.

Milan
Milan
1 rok

A víno a pivo musím potom vypít, když tam nakonec dávají jenom vodu. 😁😁

Ivona
Ivona
1 rok

No, v receptu je 140gr protlaku na 500gr masa. To je nějak moc. Pisatel si neumí zkontrolovat text.😡

Iris
Iris
1 rok
Reply to  Ivona

Tam je víc chyb – viz “maso prostě vaříte tak dlouho, až změkne…” to ale není až tak jednoduché přece – maso musí změknout, ale nesmí se rozpadat – ach jo. Já třeba do klasického hovězího guláše protlak nedávám vůbec, taky žádný špek, žádnou syrovou papriku ani rajčata, ani pivo ani víno – vařím ho tak, jak mě učila babka – ona byla vyučená kuchařka ještě za první republiky a můj guláš naštěstí vždycky chutná… 🙂 Samozřejmě, že jsou různé variace a je fajn obměnit základní recept, ale pokud mám vařit na rodinnou sešlost, vždycky používám ten základní, který mě… Číst vice »

Jana
Jana
1 rok

A to pivo a víno je asi jenom na zapití…
(recept na guláš)