Další vážný následek Covidu-19. Přicházíme o zuby, hlásí pacienti několik měsíců po vyléčení

Lékaři už dnes dobře vědí, že samotné překonání hlavní fáze nemoci Covid-19 ještě nemusí znamenat celkové vítězství. Lidé po celém světě, kteří se koronavirem nakazili, hlásí dlouhodobou únavu, poruchy centrálního nervového systému a další obtíže. Zatím se přitom nezdá, že bychom znali kompletní seznam důsledků, které může nemoc způsobit. Objevují se totiž nové a nové. Naposledy se objevil nečekaný problém: koronavirus vážne ohrožuje také chrup.

Problémů se zuby po Covidu-19 přibývá

Lékaři přiznávají, že se s takovými případy sektávají, byť je zatím brzy na to, aby z nich učinili jednoznačný závěr. Svůj případ popsala například 43letá Farah Khemillová. Deníku The New York Times řekla, že se koronavirem nakazila už na jaře. Od té doby přitom trpí únavou a malátností. Po několika měsících pak zaznamenala, že se jí kýve zub. Se svým chrupem přitom nikdy neměla sebemenší problém. Další den jí přitom tento zub zničehonic vypadl. Nebolel ani nekrvácel.

Žena se proto obrátila na skupinu osob, které sdílejí své příběhy z průběhu nemoci i po jejím prodělání. Ke svému velkému překvapení zjistila, že není jediná, která přišla o zuby. Další pacienti popisovali, že jim zuby zešedly, případně se naštíply. Výjimečné potom nejsou ani velmi citlivé dásně, což může být první znak toho, že zuby začnou vypadávat.

Zuby padají i 12letému chlapci

Svůj šok médiím popsala také Eileen Luciano. Ta znenadání přišla o horní stoličku, když si čistila zuby zubní nití. “To je opravdu to poslední, co bych čekala, že se mi přihodí. Tedy, že mi kvůli koronaviru vypadne zub,” popsala paní Luciano. Ukazuje se přitom, že tento důsledek zdaleka nepostihuje starší nebo nemocné osoby ani ty, kdo prošly těžkým průběhem covidu. Lidé, kteří ho popisují, měli spíše střední průběh.

O další příběh se na Twitteru podělila matka dvanáctiletého chlapce Diane Berrentová. Její syn se koronavirem nakazil, ale neměl téměř žádné problémy. Několik měsíců po nákaze mu ale vypadl zub a další se mu začaly kývat. Diane proto apeluje na všechny, aby Covid-19 v žádném případě nepodceňovali, protože neví, co všechno se jim může přihodit.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Specialista na podávání erudovaných, přesto srozumitelných informací o nemocech trápících lidstvo.