Dávám bobkový list pod polštáře v celé domácnosti. Přináší to nečekané výhody

Bobkový list je koření, list vavřínu pravého. Celkem pravidelně ho používáme v kuchyni pro přípravu vývarů, omáček, při nakládání zeleniny nebo hub. V jižních zemích bývá oblíben i při podávání ryb. Nicméně bobkový list se dá využít i jinde a jinak než v kuchyni.  

Bobkový list pod polštář pro klidný spánek

Naše babičky tušily, že bobkový list má uklidňující účinky a velmi prospěšně působí na nervovou soustavu, proto pokládaly jeden bobkový list pod polštář. Jeho vůně se pak během noci uvolňovala, což člověka uklidnilo a umožnilo mu se klidně vyspat.

Další zdravotní benefity

Bobkový list napomáhá trávení, poskytuje úlevu při nadýmání, zácpě a průjmu, zklidňuje žaludek i střeva. Stimuluje močení a předchází vzniku ledvinových kamenů, působí podpůrně při léčbě cukrovky. Je prospěšný pro srdce i plíce. Má antioxidační a protirakovinné účinky. Také snižuje zánět a urychluje hojení ran.

Foto: Shutterstock

Voda z bobkového listu

Když jsme se dozvěděli, jaký zázrak bobkový list je, bude nejlepší se naučit jej připravovat různými způsoby. Např. voda z bobkového listu zahání nachlazení, kašel a chřipku, pomáhá hubnout, ulevuje od bolesti svalů a kloubů, snižuje krevní tlak a hladinu cholesterolu. K její přípravě potřebujeme pouze vodu a 2-3 bobkové listy. Ty nakrájíme na malé kousky a vhodíme do nádoby s vroucí vodou, necháme přes noc uležet a následující den vodu scedíme.

Čaj se skořicí a bobkovým listem

Zdravý, plný antioxidantů, výborný pomocník při hubnutí. Dáme vařit vodu (3-4 šálky). Jakmile vaří, vhodíme do ní 3-4 bobkové listy a buď jednu tyčinku skořice nebo jednu lžíci skořicového prášku. Vaříme 10-20 minut, scedíme a mírně osladíme medem.

Foto: Shutterstock

Autor: Hana Bordovská

Redaktorka serveru AAzdravi.cz

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments