Velká česká banka začala lidem rušit účty. Neuděláte s tím nic, peníze si dejte doma pod polštář

Vlastně to vypadá naprosto neuvěřitelně. Vždyť prakticky každá banka se snaží mít co možná nejvyšší počet klientů a neváhá je těm ostatním přetahovat.

Účet vám mohou sebrat

Objevují se dokonce i stále agresivnější akce, kdy některé banky lákají na to, že vám za založení účtu dají třeba tři tisíce korun, ale klidně i více. Těchto aktivit přitom neustále přibývá, jelikož klienti už jsou z větší části rozděleni a jedinou možností, jak získat nové, je nějaké si přetáhnout.

Těžko si tedy představit banku, která by lidem naopak účty rušila a od sebe je odháněla. Budete se divit, ale i takové na českém trhu jsou. Paradoxně jsou to často ty, které potom musí vehementně lákat nové klienty. Co se to tady tedy doopravdy děje?

Velké kritice řady klientů v tomto ohledu čelí Raiffeisenbank, což je banka, která má i další problémy, a to především kvůli svému působení v Rusku. Na druhé straně se však snaží působit tak, že plní veškeré regulace, a když je cokoliv podezřelého, potom vám klidně i vypoví účet.

To se od loňského roku děje desítkám až stovkám klientů. “Že mi zrušili účet, jsem se dozvěděla náhodou při návštěvě pobočky. Obeznámení s tím totiž klidně poslali úplně jinam,” říká jedna z klientek, která byla z Raiffeisenbank doslova odejita. “Ptala jsem se, proč mi účet zrušili, ale nechtěli mi to vůbec říct. Prý na to mají právo.

Foto: Shutterstock

Mohou to dělat

A to je skutečně pravda. Ve smluvních podmínkách s kteroukoliv bankou v České republice stojí, že vám může vypovědět účet bez udání důvodu. V některých se tak ale děje častěji než v jiných. Obvykle se tak děje tehdy, pokud o vás banka nedokáže zjistit dost potřebných informací, případně má určitá podezření.

Pokud vás banka vyzve k doložení jakékoliv informace o vašich transakcích nebo zdrojích příjmů, raději jí vyhovte, jinak u ní také můžete skončit,” radí odborník na finance Radek Novotný. “Zjišťovat tyto informace je povinností bank, nedělají to tedy samy od sebe.

Čtěte také: Už to prasklo. Česká banka náhle ruší hotovost. Co si počneme s penězi?

Pokud vám ale banka vypoví účet, jako se to stalo v případě klientů Raiffeisenbank, musíte si najít náhradu. Volit můžete mezi jinými bankami, ale může se klidně stát, že vás žádná už chtít nebude. Potom vám nezbude než si peníze odnést domů a skladovat je třeba pod polštářem. Bohužel, žádné odvolání v tomto smyslu neexistuje, jelikož banky jsou soukromé firmy.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments