Dbáte na ustlanou postel? Nedělejte to a vyženete roztoče

Myslíte si, že postel sdílíte jen se svým partnerem? Omyl! Průměrně vaše lože obývá 1,5 milionu roztočů. Roztoči mohou způsobit zdravotní komplikace. Živí se šupinami  na naší kůži, navíc vypouští alergeny, jež vdechujeme ve spánku. Proti roztočům působí nepříznivě teplo a sucho, kterého docílíte tak, že si jednoduše nestelete postel. Špatné podmínky pro roztoče se tvoří v záhybech peřiny.

Jaké zdravotní problémy mohou nastat?

Roztoči vylučují alergeny, které u některých lidí mohou vyvolat astma. Potíž je, že s roztoči toho moc udělat nejde. Jedinou vhodnou metodou je prostě ráno nechat postel ve stavu, v jakém se nachází po vašem probuzení – neustlanou. Možná to nebude vypadat tak hezky, ale sníží to počet roztočů ve vaší posteli.

Nestelte a uklízejte

Lidé, kteří neustále stelou svojí postel, dávají roztočům vlhké a teplé prostředí, které je podporuje v životu. Díky malým čidlům po stranách těla dovedou roztoči získat vláhu i ze vzduchu, ale když postel neustelete, připravíte je o přísun veškerého vlhka. Tím, že nebudete každé ráno stlát své lůžko však roztoče neporazíte úplně, důležité je věnovat se důkladnému úklidu. Proto je v dnešní době kladen důraz na vývoj efektivních vysavačů a zvlhčovačů. Je to cesta, jak se vypořádat se všemi možnými bakteriemi.

Správný postup

Pravidelně vysávejte koberec s podlahou a na vlhko stírejte prach tak, aby nevířil. Pokud máte alergii na prach, pozvěte si do bytu uklízečku, která se o prach a nečistoty postará. Na hladké plochy použijte vysavač, smetáky jsou totiž rovněž domovem roztočů.

Vysát svého psa

Pokud chcete mít jistotu, že se roztočů zbavíte a trpíte na alergii na prach, existují vysavače pro alergiky. Vhodné jsou vysavače HEPA s filtry, které dovedou zachytit i malé částice. Klasické vysavače bez filtrů alergeny vyfukují zpět do vzduchu a problém neřeší. Kromě křesel, povlečení, koberců a podlahy, můžete vysát i svého psa. Psi jsou totiž přenašeči roztočů.

Autor: Radek Chlup

Externí autor magazínu AAzdraví.cz.