Lékaři nemohli uvěřit vlastním očím. Nádor na plicích se za tři měsíce zmenšil o polovinu díky konopnému extraktu

Loading...

Rakovinou nemocný muž se smířil s tím, že na svou nemoc s velkou pravděpodobností zemře a opakovaně odmítl nabízenou chemoterapii a další způsoby vedoucí k prodloužení života na úkor jeho kvality.

Lékaři nedoporučili, ale zabralo to

Namísto toho se tento bývalý 81letý kuřák rozhodl „zkusit štěstí“ s léčbou, kterou lékaři velmi nedoporučují, protože jí nevěří. Sám si ordinoval několik kapek kanabidiolu, tedy oleje odvozeného z konopí, každý den.

Když pak znovu dorazil do nemocnice na magnetickou rezonanci, lékaři nemohli věřit vlastním očím. Za pouhé tři měsíce se nádor na plicích zmenšil o polovinu. Případ následně publikovali v odborném magazínu Sage Open Medical Case Reports, kde uvedli, že kanabidiol pravděpodobně způsobil tuto ohromující reakci.

Konopí skutečně může pomáhat

Jedním dechem ale upozorňují na to, že jde o ojedinělý případ. Stále není vědecky doloženo, že by konopí a z něj odvozené výrobky mohly rakovinu skutečně vyléčit. Velmi tak nedoporučují, aby pacienti opouštěli stanovenou léčbu a vrhali se do podobně nejistých vod.

Kanabidiol nezpůsobuje žádné stavy rozkoše jako například kouření marihuany a je ve většině států legální.

Odborníci zatím opatrně připouštějí, že by kanabidiol skutečně mohl být nápomocný v léčbě, a to především v tom ohledu, že může zpomalit růst některých nádorů. Vědci mají za to, že kanabidiol v těle produkuje kysličnaté chemikálie, které způsobují to, že se nádorové buňky vzájemně zahubí.

Než však bude taková léčba oficiálně podporovaná, bude třeba provést ještě řadu studií.

Mohlo by se vám líbit

Loading...

Autor: Petr Vavrenka

Specialista na podávání erudovaných, přesto srozumitelných informací o nemocech trápících lidstvo.

1
Komentujte

avatar
1 Komentářová vlákna
0 Odpovědi ve vlákně
0 Sledující
 
Nejsledovanější komentář
Nejžhavější komentářové vlákno
1 Autoři komentářů
R M Autoři posledních komentářů
  Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?  
Upozornit na
R M
Host
R M

proč si ten článek nepřečtete, když víte kde je… je to zdarma. Pacient nešel na kontrolní magnetickou rezonanci, ale na kontrolní CT… takový detail. A možných mechanizmů účinku je tam popsaných asi deset, ale ani jeden taková blbost že by se nádorové buňky vzájemně zahubily. Vskutku erudované

https://journals.sagepub.com/doi/full/10.1177/2050313X19832160