Deficit vitaminu D ukáže zvláštní znamení. Pak je nutné ho okamžitě doplnit

Jakkoliv platí, že vitamin D lze získat ze slunečního záření, které se po zimních měsících opět v plné síle vrátilo, neznamená to ještě, že stačí párkrát vylézt na slunko a vše je v pořádku. Bohužel, doplňování této látky je dlouhodobé a trvá delší dobu.

Doplňování je dlouhodobé

Než se hladina stabilizuje na optimální úrovni, může uplynout klidně několik měsíců. Pokud je deficit výrazný, nemusí ho tělo dokázat doplnit zcela, a už je tu zase podzim a pošmourno. Nehledě na to, že je třeba být vystaven přímému slunečnímu záření. Pokud někdo celé dny sedí v kanceláří a ani o víkendu se nevyskytuje příliš venku, zřejmě si příliš nepomůže.

I ve slunných měsících tak může snadno dojít k tomu, že nebudete mít vitaminu D dost. Měli byste být tedy pozorní k signálům vašeho těla, které vás na to případně upozorní. Kdyuž se znamení objeví, je obvykle situace poměrně vážná, protože při mírném nedostatku se nic moc neděje.

Je třeba si uvědomit, že kromě dobré kondice imunitního systému má vitamin D v těle na starost také zdraví kostí, kloubů či zubů. Pakliže ho organismus nemá dostatek, projeví se to právě v této oblasti.

Potraviny obsahující vitamin D. / Foto: Shutterstock

Projevy nedostatku

Můžete tak začít pociťovat výraznější citlivost kostí na dotek. Týká se to především exponovaných míst, jako je například holenní kost nebo žebra. Náchylná jsou také záda, která mohou začít chronicky pobolívat. Objevuje se také bolest pánve, boků nebo chodidel.

Nejde přitom o jediné příznaky, které můžete pozorovat. Velmi častá je rovněž bolest či křeče svalů. To vše obvykle doplňuje nevysvětlitelná únava.

Dospělí jedinci a děti, které jsou starší jednoho roku, by měli mít doporučenou denní dávku vitaminu D v podobě 10 mikrogramů. Není radno ji překračovat, protože nejen deficit, ale i příliš mnoho této látky v těle škodí.

Foto: Shutterstock, zdroj: MedlinePlus

Autor: Anna Štěpánková

Maminka se zájmem o zdravý životní styl. Miluje dlouhé procházky přírodou zakončené posezením v dobré restauraci.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments