Dejte do květináče starou houbičku na nádobí a rostlina začne růst jako šílená. Má to svůj důvod

Pokud máte doma starou houbičku na nádobí a hledáte pro ni další využití, vyzkoušejte její přidání do substrátu rostlin.

Zásadní je, aby houbička nebyla příliš znečištěna. Doporučovaná délka používání houbičky v běžných domácnostech je 1 týden. Při této frekvenci výměny houbičky, by nemělo dojít k tomu, že houbička bude zapáchat a bude doslova zničena. Pakliže zapáchá, není vhodné její další použití ani pro její umístění do substrátu k rostlinám, ale je třeba ji rovnou vyhodit.

Pokud tedy budete používat starou houbičku, musíte ji před použitím důkladně vyčistit pomocí teplé vody a saponátu. Zbavit ji plísní a případných bakterií.

Pro umístění do substrátu můžete využít houbičky syntetické, ale i vyrobené z přírodních vláken. Houbičky z přírodních vláken jsou biologicky odbouratelné a ekologičtější.

Příprava substrátu s houbičkou

Nejprve si umytou nebo novou houbičku na nádobí pomocí nože nebo nůžek rozdělte na menší kousky. . Dle velikosti květníku si připravte směs pro zasazení. Za pomoci vhodné nádoby odměřte 3 části kokosových vláken, 1 část vermikulitu, 1 část perlitu a 1 část rašelinového substrátu. Vše důkladně promíchejte. Nyní již můžete zasadit rostlinky.

Kokosová vlákna jsou vhodná jako pěstební podklad, který zadržuje v půdě vodu a živiny. Vermikulit absorbuje živiny, pomáhá mimo jiné zdravému růstu kořenů a působí jako růstový stimulant, díky minerálům a stopovým prvkům, které obsahuje.

Udržení správné vlhkosti zeminy je velmi důležitým faktorem ovlivňujícím růst rostlin. Přílišné vlhko způsobuje postupné uhnití rostliny a naproti tomu přílišné sucho většině rostlin také nesvědčí. Houbička v substrátu vám pomůže udržovat ideální vlhkost.

Foto: Shutterstock

Další využití

Někteří lidé nepřidávají houbičku přímo do substrátu k rostlinám, ale využívají ji k udržení vlhkosti v podmisce. Houbičku nejprve rozstřihají na proužky, které odpovídají šířce mezery mezi podmiskou a květináčem. Poté do této mezery vloží jednotlivé proužky houbičky a opatrně zalijí vodou.

Houbičku lze také využít pro vyklíčení semen. Použijte namísto zeminy houbičku, kterou umístěte na misku nebo tácek, a dejte na světlé a teplé místo. Udržujte dostatečnou vlhkost a brzy začnou semena klíčit.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments