Delirium Tremens. Jak poznáte poslední stádium alkoholika?

Šílenství s třesem, alkoholové delirium, delirium tremens! To všechno jsou názvy pro stav, který ohrožuje lidský život. Pro stav, který ohlašuje poslední stádium alkoholiků a přináší bolest, halucinace i ztrátu paměti. Víte, kdy, jak a proč delirium nastává? A víte, jak ho poznáte?

Co je to delirium tremens

Delirium tremens vzniká ve chvíli, kdy člověk závislý na alkoholu náhle jeho přísun přeruší. Označuje se jako nejtěžší stadium abstinenčního syndromu. Ať už chce alkoholik abstinovat dobrovolně, nebo ho k tomu donutí zdravotní stav, faktem je, že 5 – 15% nemocných tuto fázi nepřežije.

Jak alkoholické delirium poznáte

Než přijde ta nejhorší a značně děsivá fáze, přijde tzv. predelirativní stav. Ten poznáte podle toho, že se nemocný silně potí, může mít zrychlenou srdeční činnost, poruchy spánku nebo pociťovat nevolnost.

Ve chvíli, kdy nastoupí delirium tremens, už je velmi těžké s nemocným komunikovat. Může mít halucinace, velký třes, někdy nemocný vykonává automatizované pohyby, které byl zvyklý dělat celý život. Neorientuje se v čase ani prostoru, může mít problémy s bezprostřední pamětí, nezapamatuje si nové události.

Delirium tremens přináší emoční poruchy. Nemocný pociťuje úzkost, stres, může být agresivní a velmi pravděpodobně ho postihne epileptický záchvat. A to i opakovaně rychle za sebou.

Dá se delirium tremens léčit?

Jak už jsme napsali, velké množství postižených osob tuto fázi nepřežije. V ohrožení života jsou nemocní především proto, že u nich může dojít k dechovému nebo srdečnímu selhání.

Delirium tremens trvá i několik dní a končí hlubokým spánkem. Vždy, když tato fáze nastane, je nutná hospitalizace. I proto, že nemocného sami nezvládnete. Může být nebezpečný pro sebe i pro okolí. Lékaři mu dodají léky na zklidnění, minerální látky a vitamíny, např. hořčík, který pomáhá při křečích.

Smrtelné riziko se pro pacienta zvyšuje ve chvíli, kdy dostane zápal plic, selžou mu játra, nebo jiné orgány.

Autor: Sabina Huřťáková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
16 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Mr.G
Mr.G
1 rok

Férová “odměna” za neřízenou konzumaci chlastu

Hugo z Hor
Hugo z Hor
1 rok

Mám osobní zkušenost s jedním člověk z práce. Třes u něj byl několik měsíců tak velký, že nebyl schopen ani nasadit stranový klíč na šroub, matici jakékoliv velikosti! Pochopitelně se občas dostavovaly halucinace na drobný hmyz ( mušky, brouci, pavouci apod. ) nebo i pavučiny atd, kdy postižený na záchodě třeba stál u umyvadla, puštěný kohoutek a stále dělal že něco motá pod proudem vody!! Prý všude samé pavučiny a on je “spřádal”!!! Zní to směšně, ale moc komické to není když o člověk vidí. Konec a nucená hospitalizace nastala v době, kdy postižený jednou přišel do práce, vzal si… Číst vice »

Fanda
Fanda
1 rok
Reply to  Hugo z Hor

Tak to chodí, máte pravdu.stoupit do diskuze…

Blanka
Blanka
1 rok
Reply to  Hugo z Hor

…´amnézii´, jinak zkušenost ze života, kterou si určitě každý spíš ušetří…

Jan Zima
Jan Zima
1 rok

Autor viditelne nevi co popisuje. Jinak by asi popsal ze jde o prebytek kyseliny aminomáselné v mozku který jde odbourat zhruba mesicnim intenzivnim sportovním nasazenim a pak – nepit

Lukas
Lukas
1 rok

Viděl jsem, je to dost šílený stav, zároveň velmi smutný, v jak roztřepaný pytel ničeho se člověk dovede změnit.

muhehe
muhehe
1 rok

ja mam delirium tremens při jakemkoli setkani s úředníkem

Jiří Novák
Jiří Novák
1 rok

V článku mi hlavně chybí, že při deliriu dochází k otoku mozku, který utlačuje ostatní žíly a cévy. To je na tom všem nejnebezpečnější. Proto je třeba vždy dopravit člověka k lékaři na urgentní příjem pohotovosti.

Hugo z Hor
Hugo z Hor
1 rok
Reply to  Jiří Novák

Ten problém nastane, když dotyčný sám nechce a já jako vedoucí ho nechám odvést a on na reverz uteče … !!
Zabrala až konzultace s podnikovým doktorem a nucené odeslání ( přes nátlak doktora ) na psychiatrii a následně odvykačka …
Výsledek po asi 2měsících ten, že dotyčný se uzdravil, napil asi 2-3 měsíce a pak do toho spadl znovu! Neřešitelný problém … lidské trosky!

David
David
1 rok

Tak že, bude asi lepší chlastat dál, na co tedy přestavat

Mitre Kalinovský
Mitre Kalinovský
1 rok

dne 3.10 1989 jsem nastoupil protialkoholní léčbu delirium tremens jsem prožil také.Bude už to třicet let a abstinuji pořád.Děkuji všem hlavně rodině že jsem už nikdy nezažil problémy s alkoholem.Nemám žádné psychické ani fyzické problémy v souvislosti s mím bývalím používáním alkoholu.

Voloďa
Voloďa
1 rok

Tak to tedy klobouk dolů! O závislosti něco vím. Kouřil jsem 30 let 30 cigaret denně. Pak jsem ze dne na den přestal. Už je to víc, jak 10 let.

Lubin
Lubin
1 rok

Můj osud je stejný,velký dík všem,kteří mi pomohli do nového života,bez toho svinstvo.

Hugo z Hor
Hugo z Hor
1 rok

Gratuluji, že jste to zvládl! Patříte k tomu malému zlomku lidí, kteří se skutčně vyléčili. Já dokonce mám ve svém okolí vyléčeného alkoholika ( číšník – jak jinak ) abstinuje. Ale 1x do roka se prostě zlomí a pije týden v kuse, než se mu známým, manželce kamarádům jej podaří nějak urvat z hospody … vyspí se, pokaje se a zbytekroku opět nechlastá a to jako vrchní!! Co vím, takto to má už min. 10let … taky paleček nahoru. Do té doby ( než se vyléčil ) nebyl den, co by na mrvu nespal někde ve škarpě …. 20h denně… Číst vice »

aaa
aaa
10 měsíců
Reply to  Hugo z Hor

Alkoholik se nikdy nevyléčí!!!

jan
jan
10 měsíců
Reply to  aaa

Tohle každý alkoholik určitě zná…