Revoluce v ženské antikoncepci. Hormony budou dávkovat náušnice

Představte si, že už každý den nebudete muset myslet na to, abyste si náhodou nezapomněli vzít pilulku zabraňující početí. Již brzy se to může stát skutečností. Skupina vědců totiž vyvinula speciální náušnice, takzvané antikoncepční náušnice.

Fungují stejně jako pilulky

Tento kousek šperku, který nosí takřka každá žena, může být napuštěn syntetickými hormony, které se dostanou do krevního oběhu prostřednictvím ušního lalůčku.

Hormony pak působí stejným způsobem jako antikoncepční pilulka, tedy zabraňují nechtěnému otěhotnění. Myšlenka za tímto vynálezem je především zvýšení spolehlivosti antikoncepce, protože nošení speciálních náušnic zabrání nutnosti myslet na pilulku každý den. Ženy jistě dobře ví, jak jednoduché je zapomenout, což může mít velmi nepříjemné následky.

Největší riziko antikoncepce je nesprávné užívání

S náušnicemi přišel Technologický institut v americkém státě Georgia, který ho představil v nejnovějším vydání Journal of Controlled Release.

Vědci uvádějí, že zapomenutí na pilulku je jedním z největších rizik selhání hormonální antikoncepce. Ta je jinak velmi účinná a většina problémů pramení právě v nesprávném užívání.

Antikoncepční pilulky jsou nespolehlivé pouze v 0,3 % případů, pokud jsou brány předepsaným způsobem. Pokud si ale žena užívání nedokáže správně pohlídat, stoupá riziko nechtěného otěhotnění až k 9 %. První testy přitom prokázaly, že náušnice jsou velmi efektivní.

Autor: Lucie Proutková

V mládí jsem často trpěla zdravotními problémy. Lékaři mi moc kloudného neporadili, ale zato předepisovalo jeden lék za druhým. Nakonec jsem se rozhodla poradit si sama zdravějším životním stylem. A ono to vyšlo - tak ráda poradím druhým.