Demenci lze rozpoznat celé roky dopředu. Poznejte jeden z prvních signálů

Máte problém se zapomínáním? Pozor na to, aby se nejednalo o první příznak stařecké demence. Zaměřte se na délku spánku a jeho kvalitu. Méně než 6 hodin spánku může mít vliv na pozdější rozvoj závažné degenerativní choroby.

Stařecká demence ničí kvalitu života

Vážné degenerativní onemocnění ohrožuje osoby nad 60 let věku. Stařecká demence se projevuje zpočátku jako poruchy paměti. Pokračuje přes neschopnost vykonávat běžné denní úkony a nejzávažnějším projevem je ztráta orientace, nerozeznání tváří blízkých osob a ztráta vlastní identity.

Stařecká demence se netýká jen starců

Pocit únavy a dlouhodobé zapomínání se týká stále více i mladších ročníků. Podle vědců to může být prvním signálem k rozvoji stařecké demence v pozdějším období. Vliv na rozvoj choroby může mít i nedostatek spánku. Existuje několik studií, které připisují rozvoj stařecké demence právě nedostatku spánku v mladším věku.

Co je krátká doba spánku

Jako normální doba spánku se označuje 7 nepřetržitých hodin. Dlouhý spánek znamená, že spíte 8 a více hodin. Za krátkou, a tedy nezdravou dobu spánku, je označována doba do 6 hodin spánku.

Právě u lidí, kteří spali méně než 6 hodin denně, byla odhalena souvislost mezi krátkou dobou spánku a pozdějším rozvojem stařecké demence.

Foto: Shutterstock

Příznak nebo příčina?

Pokud bychom se na závěry studií podívali z jiného úhlu pohledu, můžeme výsledky interpretovat i tak, že pozdější demence ovlivňuje kvalitu spánku už mnoho let před jejím vypuknutím. Nemožnost spát více než 6 hodin by mohla být prvním příznakem začínající choroby, která zatím nebyla diagnostikována.

Jak bojovat proti demenci

Zatím je jedinou účinnou zbraní proti demenci prevence. Demence postihuje mnohem méně osoby, které se věnují zdravému životnímu stylu, jí dostatečné množství ovoce a zeleniny a provozují pravidelnou fyzickou aktivitu.

Foto: Shutterstock, zdroj: Healthline

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments