Děsný průšvih. Krachuje firma, kde mají Češi své úspory. Tohle bude hodně špatné

Tisíce Čechů nyní žijí ve velké nejistotě, pokud jde o jejich finanční prostředky, které se rozhodli vložit do zdánlivě lukrativního projektu. V potížích se totiž potácí společnost, která tu v minulosti ve velké míře distribuovala dluhopisy a tvářila se jako velmi solidní. K tomu jí dopomáhala reklama od známých tváří nebo třeba články v časopisu Forbes.

Kdo investoval, má po penězích

Teď se ale ukázalo, že zdánlivě velká a stabilní skupina má obrovské problémy. Přestala totiž lidem vyplácet úroky z dluhopisů a některým nesplatila dokonce ani jejich jistiny. To se v byznysu většinou rovná následnému krachu.

Společnost Premiot Group se nicméně snaží držitele svých dluhopisů přesvědčit o tom, že je nakonec vyplatí. Celá záležitost se ale už táhne nějakou dobu. První zprávy o problémech s vyplácením se začaly objevovat už koncem loňského roku a společnost je veřejně připustila až v lednu. Následně ústy majitele požádala věřitele o trpělivost s tím, že jim jejich nároky vyplatí někdy na jaře.

Někteří určitou trpělivost prokazují, další se však podle deníku E15 už obracejí na advokátní kanceláře, protože už tuší, jak to dopadne a chtějí zpět vymoci alespoň něco. Nebylo by to poprvé a zřejmě ani naposledy. Krachy firem, které vydaly dluhopisy běžným občanům skrz poměrně vlezlé “finanční poradce” kasírující za to nemalé prémie, jsou už bohužel koloritem české scény.

Foto: Shutterstock

Vypadá to špatně

Na počátku jsou obvykle velké plány. Jak se ale později ukáže, často jen na papíře. Podobně je to i s Premiot Group. Ačkoliv tato developerská firma některé projekty skutečně dokončila, v případě dluhopisů lákala na projekty, které měly být dávno ve výstavbě, ale jak se teď ukázalo, stále nejsou.

Do podobných dluhopisů bohužel své úspory často ukládají lidé, kteří se ve finančním prostředí příliš nevyznají. Firmy se často zaštiťují nejrůznějšími certifikáty a posvěceními, například od ČNB, ale to jsou všechno jen povinné administrativní kroky, které nijak nehodnotí rizikovost investice. A ta je v podobných případech značná. Krachem skončí nebo už skončila značná část těchto subjektů, které lidem slibovaly krásný výnos třeba kolem 10 %.

V současné době jsou přitom obyčejní lidé pod tlakem neustálých zpráv o inflaci, která jim požírá úspory. Nejrůznější poradci jim pak tvrdí, že své úspory musí investovat, jinak jim je inflace požere. Jenže investice do něčeho, čemu člověk nerozumí a u čeho nedokáže vyhodnotit riziko, obvykle skončí ještě větším průšvihem.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Zvoník
Zvoník
2 měsíců

Každý, kdo chce bez práce ,,vydělat” prachy, zabrečí jako Kubelíkovy housle. A to je dobře!

Pavel
Pavel
2 měsíců

Nejjistější je slamník.Sice neziskám ale i neztratím. Takovýmto firmám bych nesvěřil ani papírovou vlaštovku natož svoje prachy.