Domácí detoxikační šampon z jedlé sody. Zbaví vás mastných vlasů spolehlivě

Jedlá soda má chemické označení hydrogenuhličitan sodný a známá je především jako součást prášku do pečiva, pracích prostředků a také přípravků určených ke koupeli. Vzhledem ke své zásaditosti se skvěle hodí také k neutralizaci zvýšené kyselosti, například při nežádoucím překyselení žaludku. Možná jste ale nevěděli, že jedlá soda může být i velice užitečným pomocníkem také při mytí zejména mastných vlasů.

Rychle se mastící vlasy a přírodní šampon

Za problémem rychle a nadměrně se mastících vlasů mohou být jak zdravotní příčiny, jako například hormonální nerovnováha, vrozené (geneticky podmíněné) dispozice nebo některé druhy kožních onemocnění, tak také například dlouhodobá nezdravá životospráva, používání nevhodné vlasové kosmetiky, nešetrné mytí a sušení vlasů a podobně.

V každém případě je vhodné takto namáhaným vlasům a vlasové pokožce vůbec dopřát hloubkovou čisticí kúru, k níž se výborně hodí doma připravený šampon obsahující jedlou sodu. Tento šampon však slouží ke krátkodobému užívání a zmírnění problémů (používat by se měl maximálně jednou za měsíc). V opačném případě by se vlasy příliš vysušovaly, ztrácely svou přirozenou elasticitu a lámaly se.

Příprava šamponu je velice jednoduchá, potřebujete k ní pouze vlažnou vodu a jedlou sodu, které smícháte v poměru 3:1. Potřebovat budete ještě jablečný ocet, který v tomto případě funguje jako přírodní kondicionér. Připravený šampon se doporučuje použít ihned po jeho výrobě a neuchovávat ho pro pozdější použití, protože tak ztrácí na své účinnosti. Šampon naneste na navlhčené vlasy, nechejte ho po dobu několika minut působit, řádně ho opláchněte a vlasy poté ošetřete jablečným octem, který vyrovná pH pokožky.

Domácí šampon vyrobíte z jedlé sody a kondicionér z jablečného octa. / Foto: Shutterstock

Jedlá soda a její další kouzla s vlasy

Jedlou sodu můžete také využít například jako prostředek pro zesvětlení vlasů, zejména barvených, a to aplikací pasty získané smícháním malého množství vlažné vody s 1 polévkovou lžící jedlé sody. Pastu je třeba rovnoměrně vetřít do lehce navlhčených vlasů a nechat ji působit 20 minut. Chcete-li zrychlit proces zesvětlení vlasů a poskytnout vlasové pokožce navíc ochranu před tvorbou lupů, lze zkombinovat 2 polévkové lžíce šamponu proti lupům se stejným množstvím jedlé sody. Vzniklou pastu naneste na vlasy i pokožku hlavy a nechejte působit po dobu 10 minut.

Foto: Shutterstock, zdroj: mindbodygreen.com

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments