Jak dlouho a jakým způsobem je třeba si čistit zuby? Zkazit se dá hodně

Mnoho studií ukázalo, že lidé si zuby čistí v průměru 30 až 45 vteřin. Většina má pak pocit, že pro své zuby dělá dostatek, když tuto bleskovou akci provede ráno i večer. Jenže skutečnost je trochu jiná. Pokud si zuby budete čistit dlouhodobě takto krátkou dobu, zaděláváte si na problémy, které mohou vyústit v rychlejší kažení zubů a v dlouhodobém důsledku také paradentóze, se kterou se bojuje velmi obtížně.

Raději déle než příliš málo

Většina zubních lékařů a dentistů vám poradí, že byste si zuby měli čistit alespoň dvě minuty v kuse. Jsou tu ale i tací, kteří tvrdí, že i dvě minuty jsou málo a doporučují přinejmenším minuty tři. Možná se to nezdá, ale to už je docela dost a většina lidí, zejména těch mladších, to nevydrží. Výzkumy nicméně ukázaly, že lidé, kteří si čistí zuby 45 sekund, odstraní o 26 % méně plaku než lidé, kteří si čistí zuby dvě minuty.

To, jak dlouho si zuby čistíte, je samozřejmě důležité, ale zcela jistě důležitější je způsob, jakým si je čistíte. Odborníci doporučují kratší tahy, pohyb tam a zpět proti každému zubu a dásni. Podstatné je také to, zda kartáčkem očistíte povrch každého jednoho zubu. Po dokončení práce na zubech byste si měli vyčistit také jazyk a vnitřní stranu tváří.

Klasický nebo elektrický, tvrdý či jemný?

Často se podceňuje čištění mezizubních prostorů. Přitom je stejně důležité jako čištění samotných zubů. Pokud se mu nevěnujete, nepraktikujete kompletní dentální hygienu, což se projeví zvýšenou tvorbou plaku, zubním kamenem a později také paradontózou.

Pokud vše výše uvedené splňujete, problém už může být pouze v kartáčku samotném. Lidé si často myslí, že tvrdší kartáčky jsou lepší, protože efektivněji vyčistí zuby. Opak je ale pravdou – vždy si vybírejte raději měkčí kartáček, protože ty tvrdé mohou poškodit sklovinu a způsobí, že vaše zuby budou citlivější. Naopak elektrický kartáček nemá zásadnější výhody, snad až na to, že na něm můžete nastavit časovač, který vám řekne, kdy skončit.

Nebojte se, že byste si zuby mohli snad čistit až příliš dlouho. Delší čas než výše uvedený vůbec nevadí. Problémem může být pouze zvýšený tlak, který vyvíjíte přes kartáček zprostředkovaně na zuby.

Autor: Lucie Proutková

V mládí jsem často trpěla zdravotními problémy. Lékaři mi moc kloudného neporadili, ale zato předepisovalo jeden lék za druhým. Nakonec jsem se rozhodla poradit si sama zdravějším životním stylem. A ono to vyšlo - tak ráda poradím druhým.