Dlužník s exekucemi se díky rouškám stal přes noc milionářem. Ministerstvo zdravotnictví nehledělo na cenu ani dodavatele

Na světlo světa vyplouvají znepokojivé zprávy o tom, jak Ministerstvo zdravotnictví v době krize nakupuje ochranný materiál. Už před pár dny se objevila zpráva, že zakázky na dodávku respirátorů v hodnotě 1,2 miliardy korun získala do té doby spící firma, která v oboru neměla žádné zkušenosti. Kromě toho byla cena za kus výrazně vyšší, než za kolik obdobné respirátory nakupovalo Ministerstvo vnitra.

Pohádkové obchody

Pokud by šlo o ojedinělý exces, dalo by se to snad ještě s přimhouřením obou očí přejít. Ale jak se zdá, v případě resortu Adama Vojtěcha jde spíše o standard. Pirátská strana teď ústy svého předsedy Ivana Bartoše poukázala na další vysoce nestandardní zakázku.

Ministerstvo zdravotnictví si totiž objednalo dodávky respirátorů od společnosti Recea Prague, a to za nezanedbatelnou částku 310 milionů korun. Dalo by se předpokládat, že půjde o slušnou, prověřenou firmu, když jí ministerstvo svěřuje takové prostředky a tak delikátní úkol. Bližší pohled ale ukáže překvapivá fakta.

Firmu Recea Prague vlastní podnikatel Jan Kunc, na kterého je vedeno celkem 18 exekucí a který má bydliště na úřadě městské části Praha 5. Společnost přitom dosud vykázala roční tržby ve výši 116 000 korun a má záporný vlastní kapitál. Cena za jeden kus respirátoru třídy FFP2 se pohybovala od 162 do 324 korun. Marže mohou podle odborníků při takové ceně dosahovat až 50 %. Pro srovnání: Ministerstvo vnitra bylo v té době schopno objednávat stejné respirátory přibližně za 70 Kč. Nakupovalo však přímo v Číně a nikoliv přes několik zprostředkovatelů.

Nouzový stav si vyžádal nouzová řešení

Málokoho asi překvapí, že obchody s takovou firmou ministerstvu nejdou podle plánu. Firma nedodávala zboží v termínu a některé dodávky ještě musí projít testy, kdy se čeká na výsledek. Další objednávky resort už stornoval.

Požádal jsem pana ministra, aby toto dodání zboží popsal počínaje výrobcem, dále uvedením jednotlivých prostředníků až po finální dodání ministerstvu zdravotnictví. Zajímalo mě rovněž, jak jeho úřad vyhodnotil důvěryhodnost svých dodavatelů,“ uvedl předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Ministr Adam Vojtěch nákupy svého resortu hájí tím, že probíhaly v krizové době nedostatku zdravotnického materiálu. “Pro nás je důležité, aby nám to firmy dodaly. Pokud dodají požadované množství a kvalitní materiál, nemáme s tím problém. Navíc ceny byly na začátku vyšší a my jsme na to přistoupili, protože jsme potřebovali koupit alespoň něco a trh byl vyhladovělý,” uvedl Vojtěch. Připustil tak, že na cenu se jeho úředníci příliš neohlíželi.

To však vytvořilo potenciál pro netransparentní obchody. Je přitom s podivem, jak rychle se dokázaly odehrát. Zmíněné dvě firmy nejsou jediné, u kterých panují pochybnosti. Na seznamu pak podezřele chybí firmy, které se tímto obchodem zabývají a mají s ním zkušenosti. Podle Vojtěcha to byly překvapivě právě velcí dodavatelé, kteří zboží nedokázali sehnat, zatímco garážovým přeprodejcům se dařilo.

Foto: Freepik

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
61 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments