Do Česka přišlo prudce závadné ovoce. Kupoval ho každý. Je však zakázáno ho jíst, jinak na to doplatíte

Prioritou tuzemských obchodních řetězců je maximálně vydělat na svých zákaznících. Tomu přizpůsobují jak prodejní ceny, které jsou mimořádně vysoké, pokud to srovnáme s okolními zeměmi, ale také nákup samotných potravin od dodavatelů. Tam totiž chtějí nakoupit za co nejnižší ceny a kvalita je příliš netrápí. Namísto toho, aby zohledňovali i jiná kritéria, vezmou zkrátka to, co je nejlevnější. Přesně to je důvodem, proč je Česká republika nezřídka nazývána takzvanou popelnicí Evropy, kde se prodá úplně všechno.

Pořádný průšvih

Jenže jedna věc je kvalita a druhá potom bezpečnost. Zatímco tu první si musí ohlídat sami zákazníci, a pokud mají pocit, že je řetězce šidí, tak to nekupovat. Ovšem v případě závadnosti potravin nastupují na své místo regulační orgány, které naštěstí plní svou funkci. Státní zemědělská a potravinářská inspekce v poslední době pracuje na plné obrátky, avšak stav v obchodech se příliš nelepší. Zřejmě by to chtělo vyšší pokuty, jelikož případy, které se tu odehrávají, jsou horší a horší.

SZPI nově upozornila například na opravdu “vypečené” ovoce, které se dostalo do České republiky a ve velkém se prodávalo v obchodním řetězci Tesco. Jde o sušené meruňky, které se navíc prodávaly pod privátní značkou řetězce. Jak se ukázalo, byly úplně prolezlé škůdci.

U všech kontrolovaných balení byl na plodech patrný výskyt drobných bílých živých škůdců. Potravina zapáchala po kažení,” upozornila SZPI ve své zprávě. To se skutečně jen tak nevidí. Úřad jasně deklaroval, že zasažena byla všechna balení, nikoliv jen vybraná, což ukazuje na systémový problém pramenící v kvalitě dodávky.

Spousta lidí to snědlo

Jak se něco takového může stát? Je to skutečně neuvěřitelné, obzvlášť pokud si člověk představí, že by takové meruňky zkonzumoval. A že se tak v řadě případů jistojistě stalo. Ono vás totiž nenapadne, že pokud si koupíte takovou pochoutku, že spolu s ní dostanete i nevyžádaný přídavek.

Lze si jednoduše představit situaci, že si někdo sušené meruňky otevře jako příjemné zdravé zobání večer k televizi. Tam pochopitelně panuje přítmí, a tak si nevšimne, že si do úst vkládá opravdu závadnou potravinu.

Čtěte také: Velký český řetězec se přiznal. Dovezli jsme hrozné ovoce. Kdo ho koupil, musí ho okamžitě vyhodit, jinak to bude zlé

Konkrétně jde o produkt Tesco Apricots – Meruňky vypeckované, který má datum spotřeby do května roku 2024. Sáček má hmotnost 200 gramů. Po této zkušenosti si však dávejte pozor na veškeré sušené ovoce, které konzumujete, obzvlášť pokud jste ho kupovali v Tescu.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Květa
Květa
9 dní

Toto je sviňárna první třídy . Při odhalení dávat maximální pokuty. Jde přece o zdraví lidí.