Do Česka vstupuje nový obchodní řetězec. Poloviční ceny proti ostatním. Zničí Kaufland s Lidlem?

Byly doby, kdy na český trh vstupovala jedna značka za druhou, a to i pokud jde o obchodní řetězce. Mnozí si ostatně ještě vzpomenou na chvíle, kdy se zde s velkou pompou otevíraly první Lidly nebo Kauflandy. Ale třeba také Carrefoury nebo Plusy. Ty druhé jmenované už jsou zase pryč.

Nový hráč je potřeba

Dlouhou dobu se říkalo, že na českém trhu panuje značná konkurence. Pravdou je, že řetězců je poměrně hodně a mají silné zastoupení. Na druhou stranu je také pravdou, že si zdejší trh rozdělily a zase tak moc si nelezou do zelí. To potom vede k tomu, že si mohou dovolit nadsadit ceny, jako to udělaly v loňském roce, kdy vše razantně podražilo.

Chtělo by to zase nějakého nového hráče, který by zdejší zatuchlé pořádky poněkud provětral a donutil zavedené kolosy, aby se zase k zákazníkům začali chovat s respektem a nabízeli jim slušné ceny, a to nejen v akčních nabídkách.

Možná vás to překvapí, ale jeden takový adept by tu byl. Na český trh postupně vstupuje obchodní řetězec Mere, který zatím otevřel dvě prodejny, a to v Příbrami a Mostu. Měl mnohem větší plány, avšak svou expanzi na určitou dobu pozastavil. Dá se však očekávat, že ji obnoví, protože zmíněné dvě prodejny se těší obrovskému zájmu zákazníků.

Tato síť je jednoznačně zaměřena na prodej toho nejlevnějšího zboží. A to tu skutečně začíná chybět. Dřívější diskonty, jako je Lidl nebo Penny, totiž povyskočily na vyšší úroveň. Už se nesnaží konkurovat jen cenou, ale naopak dosti zdražují spolu s ostatními. Skutečný tvrdý diskont tedy na tomto trhu schází.

Tuto roli by mohlo naplnit právě Mere. Když do něj vstoupíte, je to skutečně spartánský pohled. Výrobky ve velké hale jsou stále na paletách, přičemž na nějakou dekoraci se tu opravdu nehraje.

Foto: Shutterstock

Chce to vybírat

Zajímavé je, že když se po prodejně projdete, zjistíte, že žádné zdejší zboží neznáte. Jde totiž o import z východních zemí, který se k nám dosud příliš nedostával. V některých segmentech nabízí slušnou kvalitu, jako jsou například rybí výrobky za vynikající ceny. Jinde ale poněkud pokulhává. Najdete tu zřejmě ty nejlevnější uzeniny, které jinde už nekoupíte. Bohužel se to kromě ceny projeví i na tom, že obsahují třeba jen třicet procent masa, což je opravdu málo.

S potravinami v Mere je tedy potřeba se náležitě seznámit, postupně ochutnávat a pročítat si složení. Nutno dodat, že i tyto obchody spadají pod kontrolu Státní zemědělské a potravinářské inspekce a zatím se nezdá, že by v nich nacházela nějaké problémy.

Zajímavý je rozhodně sortiment nepotravinářského zboží, jako je nejrůznější vybavení domácnosti, jehož nabídka se v průběhu času obměňuje. Poměrně jednoduše a levně si tu tak třeba mladá rodina může vybavit byt.

A jestli dokáže Mere pořádně konkurovat Lidlu nebo Kauflandu? Zatím se tak neděje, protože dvě prodejny jsou opravdu málo. Pakliže by se ale řetězec začal ve větší míře rozšiřovat, což není vyloučeno, mohly by se začít dít velké věci.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
9 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
František jestřáb
František jestřáb
1 měsíc

Tak v Mere jsem tam byl.Ale jsou tam převážně věci z UKRAJINY lytvi a všech téhle pochybné kvality.Uz bych tam nevlezl.Kdyz tam byly věci z Ruska tak to ještě mělo smysl,ale teď:HNUS

Satanda
Satanda
1 rok

jojo , misto zelenaka ma v Mere vyprodej Putinak 😀 Jen vtip pry je to vesmes nezratelny pokud se chcete v cesku dozit duchodoveho veku 😉

Petr
Petr
1 rok

Rusky kram a levne sou ale pozor na váhu a objemu proto sou levné ale některé uzeniny nejsou k jídlu. Ale klasické maso nemaj ale aspoň něco některé prací prášky a koření takové věci co potřebujete jednou za čas ale mám ten obchod asi tak 30km odemne a nevyhledavam ho ale když tam zajdu jednou do roka tak si vždy něco kopím

Milan
Milan
1 rok

To je tedy ruská kvalita

Franta Lopata
Franta Lopata
1 rok

Peníze nejsou všechno proto jsme smrtelníci jednou musím umřít jsem brečel jako harant😭

Bohumila
Bohumila
1 rok

Bydlím na hranici s Bavorskem , kdo ví,kdy k nám tento značka objeví. Pokud ano, půjdu to obhlédnout Jíst se musí a peněžence i mě je to jedno z jaké země to pochází!

JirkaR
JirkaR
1 rok

Je to ruský maloobchodní řetězec,tak asi moc trvání mít nebude.

Magdalena
Magdalena
1 rok

Ani náhodou, zůstávám u svého oblíbeného Albertu a občas Globus.

Karel Cuchal
Karel Cuchal
4 měsíců
Reply to  Magdalena

Mere je už v Plzni a Chebu. Byli jsme v Příbrami. Co jsme koupili (rybí konzervy, skořici, brambůrky, pantofle, ručník),bylo za polovinu, ale dost omezený sortiment.