Okamžitě musíte vyhodit tento čaj. Češi ho kupovali ve velkém, ale hrozné věci se v něm našly. Jak se to mohlo prodávat?

Pravdou je, že v současné době můžeme vybírat z obrovského množství zboží, přičemž každý z obchodů má své vlastní dodavatele, které jinde nenajdete. Kontrolovat tak velké množství produktů je opravdu náročné, přesto se však o to Státní zemědělská a potravinářská inspekce pokouší. S neutuchající snahou zajistit, aby se tu konečně prodávaly kvalitní a nezávadné věci.

Významný záchyt

V poslední době mají kontroloři opravdu hodně napilno. Ať už je to zvýšeným počtem inspekcí nebo šlendriánem v obchodech a u dodavatelů, stále více se dozvídáme o potravinách, které bychom v žádném případě neměli konzumovat. Předpokládá to však sledovat příslušné stránky, abyste se o tom dozvěděli včas. Bohužel, mnoho lidí si takový produkt koupí, a přestože je odhalen problém, nakonec ho stejně zkonzumuje, protože se k němu tato informace nedostane.

V nedávné době byl zachycen obzvlášť vypečený produkt, a to rovnou v prodejní síti Penny, která je velmi oblíbená a je pravděpodobné, že se tato potravina prodávala ve velkém. Nejde totiž o nic menšího než Bylinný Heřmánkový čaj (30 gramů). Ten si teď v zimním období kupovalo hodně lidí, a to i do zásoby. Pakliže ho ale budou pravidelně pít, mohli by si zadělat na velké potíže.

Foto: Shutterstock

Tohle není dobré

Jak totiž odhalil laboratorní rozbor, v tomto čaji byl nalezen škodlivý pesticid chorpyrifos, a to ne zrovna v malém množství, ba právě naopak. Bylo ho tam spousta.

Jde o pesticid, který se používá k ošetření listů a plodů ovoce, jež napadnou škůdci. Vyskytuje se rovněž v produktech, které se používají proti nepříjemným komárům a parazitům v případě dobytka nebo drůbeže. Jedná se o skutečně velmi silnou látku, která by se neměla dostávat do stravy a v žádném případě by neměla být konzumována ve větším množství.

Pokud máte podezření, že jste si tento čaj koupili, pečlivě si prohlédněte balení. To inkriminované má označení šarže LOT: 22/143N a minimální trvanlivost do května 2024. Pakliže ho doma skutečně máte, raději ho vyhoďte nebo vraťte v prodejně Penny.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments